Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଶିକ୍ଷାର ସହରରେ ଚଳିବା ମହଙ୍ଗା: ତେଲ, ଘିଅ, ଡାଲି ଦର ଆକାଶଛୁଆଁ: ବିଦ୍ୟୁତ୍, ପନିପରିବା, ଦୁଗ୍ଧ, ମନୋରଞ୍ଜନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜିନିଷ ଶସ୍ତା

14/10/2021 at 9:44 AM

ଗୋଆ ୧୪/୧୦: ଦେଶରେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସହରାଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କମ୍ ରହିଛି । ତଥାପି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ଜରୁରୀ ଜିନିଷର ମୂଲ୍ୟ ସହର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଆକଳନ ତୁଳନାରେ ଗୁଜରାଟ, ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ମହଙ୍ଗା । ଏଥିସହିତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ରହିଛି ।

ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଏବଂ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ନିୟୋଜନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ଭିତ୍ତିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୪.୩୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୭.୨୭ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗ୍ରାମୀଣ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୭.୩୬ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୪.୧୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା ।

ଏଥି ସହିତ ସହରୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୭.୨୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ୪.୫୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା, ସହର ତୁଳନାରେ ପୋଷାକ, ଚପଲ ଏବଂ ଜୋତା ଭଳି ଜିନିଷ ଏଠାରେ ମହଙ୍ଗା । ଏଥି ସହିତ, ମାଂସ, ମାଛ, ଅଣ୍ଡା, ତେଲ-ଘିଅ, ଡାଲି, ମସଲା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଭଳି ଖାଦ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ଜିନିଷ ସହର ତୁଳନାରେ ମହଙ୍ଗା ଅଟେ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧିରେ ଦେଖାଯାଏ ।

ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲର ଦୈନିକ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଦେଶରେ ପିଏନଜି ଏବଂ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କେୟାର ରେଟିଂ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଯଦି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟେ, ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

   Related Posts