Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଡିଆରସିରେ ଆଗ୍ନେୟ ଉଦଗୀରଣ : ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଆହୁରି ବଢିବା ଆଶଙ୍କା

25/05/2021 at 5:39 PM

କିଂସାସା ୨୫।୫: ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ କଙ୍ଗୋ (ଡିଆରସି)ର ଗୋମା ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ନ୍ୟାରାଗୋଙ୍ଗୋ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦଗୀରଣ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ଅଧିକ ବଢିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଜିନହୁଆ ସୋମବାର ଦିନ ଉତ୍ତର କିଭୁ ପ୍ରଦେଶର ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷାର ମୁଖ୍ୟ ଜୋସେଫ୍ ମଙ୍କୁଡିଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ସେତେବେଳେ ଘଟିଥିବା ଯେତେବେଳେ ଲାଭା ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଧୂଆଁ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିଲା ।ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟ୍ରକ୍ ଓଲଟି ପଡି ଦୁର୍ଘଟଣା ହେବା ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ୟ ୧୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୪ଜଣ ଉତ୍ତର କିବୁର ରାଜଧାନୀ ଗୋମା ସ୍ଥିତ ମୁଞ୍ଜେଞ୍ଜ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଜେଲ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ ।

ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ଏବଂ ମାନବୀୟ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଦିନ ଗୋମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଯଦିଓ ଲାଭାର ପ୍ରବାହ ଗୋମାଠାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ତଥାପି ଭୂକମ୍ପନରେ ଏବେବି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୨୨ ମେ’ରେ ଅଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦଗୀରଣ ପରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ଲୋକ ଗୋମା ଛାଡି ପଡୋଶୀ ରଓ୍ବାଣ୍ଡାକୁ ପଳାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ସହରର ଆଖପାଖ ଗାଁ ଆଡକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦଗୀରଣ ହେବାର ଠିକ୍ ପରେ ପରେ ସହରର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଗୋମା ଦୁଇଟି ସକ୍ରିୟ ଆଗ୍ନେୟଗିରିର ଘର – ନ୍ୟାମୁଲାଗିରା ଏବଂ ନାରାଗୋଙ୍ଗୋ ।

ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ନାରାଗୋଙ୍ଗୋରେ ଏକ ବଡ ଉଦଗୀରଣ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧୨୦,୦୦୦ ଲୋକ ବାସ ହରାଇଥିଲେ ।

   Related Posts