Monday, May 27, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ମୃତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୫ବର୍ଷ ହେଲା ମିଳିଲାନି କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି କି ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି, ପ୍ରତିବାଦରେ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା

ଯୋଡା ୧୬|୫:  ଯୋଡା ବିଲେଇପଦା ସ୍ଥିତ ଟାଟା ସ୍ପଞ୍ଜ କାରଖାନାର ଜଣେ କର୍ଯ୍ୟରତ ଶ୍ରମିକର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ୧୫ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ପ୍ରତିଶୃତି ମୁତାବକ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଓ ପରିବାରର ଜଣକୁ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଆଜିଠାରୁ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । କାରଖାନାର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସାମ୍ନାରେ ମୃତକଙ୍କ ବିଧବା ପତ୍ନୀ, ପୁଅ ଓ ଦୁଇ ଝିଅ ଧାରଣାରେ ବସିଥିବାବେଳେ, ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ଏଆଇଟିୟୁସି ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛି । ପ୍ରତିଶୃତି ମୁତାବକ କ୍ଷତିପୂରଣ ନ ମିଳିବା ଯାଏଁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣା ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପୀଡ଼ିତ ପରିବାର ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ୨୦୦୪ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଟାଟା ସ୍ପଞ୍ଜ କାରଖାନାରେ ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶ୍ରମିକ ମହାନ୍ତି କାରୁଆଙ୍କର ସନ୍ଦେହ ଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ସେତେବେଳେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଓ ପରିବାରର ଜଣକୁ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ କାରଖାନା କର୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଦୀର୍ଘ ୧୫ବର୍ଷ ଭିତରେ ବାରମ୍ବାର କାରଖାନା କର୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇ ନୟାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ବି କେହି କର୍ଣ୍ଣପାତ କଲେ ନାହିଁ । ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସେମାନେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।  ଏନେଇ କାରଖାନା କର୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିପାରି ନାହିଁ ।

47 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର