Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦିନରେ ନିଦ ଲାଗୁଥିଲେ ରହିଥାଏ କ୍ୟାନସରର ସମ୍ଭାବନା : ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

3/03/2020 at 10:57 AM

ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ରାତିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଦିନରେ ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ମଧୁମେହ, କର୍କଟ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଇପାରେ | ସାତ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦିନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ୍ରା ଲାଗୁଥିଲେ ହାଇପରସୋମୋନୋଲେନ୍ସ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଏହା କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ, କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ବୟସ୍କଙ୍କ ନିଦ୍ରା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତର ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥାକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଶୋଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ଅଧିକ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇପାରନ୍ତି

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ୧୦,୯୩୦ ବ୍ୟକ୍ତି ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ୩୪ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ୬୫ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଥିଲେ।

ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ତିନି ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦୁଇଥର ଫୋନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଥିଲେ | ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତକାରରେ,୬୫ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ୍ରା ପାଇଁ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରିଥିଲେ |

ଦ୍ୱିତୀୟ ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ୨୪ପ୍ରତିଶତ ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ୍ରାହୀନତା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଦ୍ରା ଏକ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସମସ୍ୟା ଅଟେ।

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମ ଫୋନ୍ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ନିଦ୍ରା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କଠାରେ ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା ୨.୩ଗୁଣ ଅଧିକ ଥିଲା ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରିନଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଦୁଇଗୁଣ ସମ୍ଭାବନା ଥିଲା।

ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ନିଦ୍ରା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିବା ୮୪୦ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୨ ଜଣ, କିମ୍ବା ୬.୨ପ୍ରତିଶତ, ୭୪ଜଣଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ କିମ୍ବା ୨.୯ପ୍ରତିଶତ ଯେଉଁମାନେ ଦିନରେ କେବେ ଶୋଇ ନଥିଲେ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ,୮୪୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯେଉଁମାନେ ନିଦ୍ରାହୀନତା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ, ୨୦ଜଣ, କିମ୍ବା ୨.୪ ପ୍ରତିଶତ, ୨୧ଜଣଙ୍କ ତୁଳନାରେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ  ସେମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଦିନରେ କେବେ ଶୋଇ ନଥିଲେ।

ଉଭୟ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଦିନରେ ନିଦ୍ରା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ହୃଦଘାତ ହେବାର ୨.୫ଗୁଣ ଅଧିକ ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା ​​| ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ନିଦ୍ରା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଦିନସାରା ନିଦ୍ରା ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମାଂସପେଶୀ-ସ୍କେଲେଟାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍, ଟେଣ୍ଡିନାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଲୁପସ୍ ଭଳି କନେକ୍ଟିଭ୍ ଟିସୁ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୫୦%ଅଧିକ ଥିଲା।

   Related Posts