Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଳନ୍ତା ହାଇଓ୍ବା ଗାଡିରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଳକ
  • ||
  • Australian Open 2022 ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଲେ ଏଶ୍ଲେ ବାର୍ଟି, ଦେଶ ପାଇଁ ରଚିଲେ ଇତିହାସ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୮୭୧ ମୃତ
  • ||
  • ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ, ଏଥର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ମିଳିବ ସବୁ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଧାନବସ୍ତା ଚୋରି ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ର ପୁନଃ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଦାବି କଲା ଓଡିଶା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମଞ୍ଚ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ନାଳରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା କରି ପାଣିରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୪୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୪୧୦୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମେୟର ପଦବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ, କଟକ ପଦବୀ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ
  • ||

ଏହିସବୁ ସର୍ତ୍ତରେ ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତିଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ଝିଅ ଇଲତିଜାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ, ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

5/09/2019 at 7:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୫|୯: ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ଆଜି ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଆଲୋଚନା ଶୁଣାଣୀ ହୋଇଛି। ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପିଡିପି ମୁଖ୍ୟ ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତିଙ୍କ ଝିଅ ଇଲ୍‌ତିଜାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ସହଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତିଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ଇଲ୍‌ତିଜା ଚେନ୍ନାଇରୁ ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଆବଶ୍ୟକସ୍ଥଳେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିପା​‌ରେ ବୋଲି କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏଏସ ବୋବଡେ ଓ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ ଅବଦୁଲ ନଜିର ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆଜି ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତିଙ୍କୁ ଭେଟ କରିବା ପାଇଁ ଇଲତିଜାଙ୍କ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀନଗର ଯିବା ପାଇଁ ଇଲତିଜାଙ୍କୁ କେହି ବାଧା ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ହେଲେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଶ୍ରୀନଗରର ଅନ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତରେ ବୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କୁ ସେ ସାକ୍ଷାତ କରି ପାରିବେ ହେଲେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଗଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ନେଇ ସେ ବହୁତ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ସହ ଏକ ମାସ ହେବ ଭେଟ କରି ନାହାନ୍ତି ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ଇଲ୍‌ତିଜା କୋର୍ଟରେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତି ନଜରବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଲେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକ ଖରାପ ହେବ ବୋଲି ତାଙ୍କ ଝିଅ କହିଛନ୍ତି। ଏହାର ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ସମାଧାନ କରାଯାଉ ବୋଲି ଅଦାଲତର ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୨୯ ତାରିଖରେ ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତିଙ୍କ ମାଆ ଗୁଲସନ ଆରା ଓ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ରୁବୈୟା ସଇଦ୍‌ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ। ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମତିରେ ତାଙ୍କ ମାଆ ଓ ଉଭଣୀ ତାଙ୍କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଥିଲେ।ଏହି ଘଟଣା ପରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ଗଠିତ ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୁଶାଣି କରିଥିଲେ। ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ବଳୟରେ ଇଲତିଜା ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀନଗରର ରାଜଭବନ ନିକଟରେ ଥିବା ଚସ୍ମେଶାହୀ  ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତି ନଜରବନ୍ଦୀ  ରହିଛନ୍ତି।

   Related Posts