Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

କର୍ମଜୀବୀ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଚୁଟି ଖୋଲା ରଖିବା ଉପରେ ଜାରି ହେଲା ଫତୱା, ମହିଳା କମିଶନ କଲେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ

21/12/2018 at 6:50 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୧୨ : ଦାରୁଲ ଉଲୁମ ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଜବ ଅଜବ ଫତୱା ଜାରି କରିଥାନ୍ତି | ଏକ ନ୍ୟୁଜ ଚାନେଲରେ କାମ କରୁଥିବା ମହିଳା ଆଙ୍କରଙ୍କୁ ନେଇ ଦାରୁଲ ଉଲୁମର ମୁଫତି ଏକ ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି | ବୟାନରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନ୍ୟୁଜ ଚାନେଲରେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଆଙ୍କରିଂ ବା ସାମ୍ବାଦିକତା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡରେ ସ୍କାର୍ଫ ବାନ୍ଧି ଆଙ୍କରିଂ କରିବା ଉଚିତ | କାରଣ ମୁସଲମାନ ସମାଜରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୁଟି ଖୋଲା କରିବା ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ମଜଲିସ ଇତ୍ତିହାଦ ମିଲ୍ଲତର ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୁଫତି ଏହମଦ ଏହି ଫତୱା ଜାରି କରିଛନ୍ତି |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁସଲମାନ ସମାଜରେ ପୂର୍ବରୁ ମହିଳାଙ୍କୁ କୌଣସି ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବାଧକ ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ପରିବାରର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭରଣ ପୋଷଣ ପାଇଁ ଭଗବାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କାମର ବାହାନାରେ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ସୀମା ଉଲଂଘନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ଇସଲାମ ଧର୍ମରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଧର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ନୀତି ନିୟମ ମାନି ଚାଲିବ ଦରକାର ବୋଲି ସେ ତାଗିଦ କରି କହିଛନ୍ତି |  

ଏହି ଅଜବ ଫତୱା ଜାରି କରିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଦାରୁଲ ଉଲୁମ ସେମିନାରୀର ଭାଇସ ଚାନ୍ସେଲରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଜାରି ହେଇଥିବା ଏହି ଫତୱା ଉପରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଜବାବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି | ମୁସଲମାନ ଧର୍ମରେ ବିବାହ ଭଳି ସାର୍ବଜନିକ ସମାରୋହରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ମିଳିମିଶି ଭୋଜନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଧର୍ମ ବିରୋଧୀ | ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଏହି ଫତୱା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଜବାବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି |

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ରେଖା ଶର୍ମା ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି | ଚିଠିରେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁସଲିମ ଧର୍ମରେ ବିବାହ ଭଳି ସମାରୋହରେ ପୁରୁଷ ମହିଳା ଏକାଠି ମିଶି ଖାଇବା ବାରଣ କରିବା ଉପରେ ଯେଉଁ ଫତୱା ଜାରି ହୋଇଛି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅପମାନଜନକ ଏବଂ ସ୍ୱୀକାର ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ |

   Related Posts