Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

କର୍ମଜୀବୀ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଚୁଟି ଖୋଲା ରଖିବା ଉପରେ ଜାରି ହେଲା ଫତୱା, ମହିଳା କମିଶନ କଲେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ

21/12/2018 at 6:50 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୧୨ : ଦାରୁଲ ଉଲୁମ ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଜବ ଅଜବ ଫତୱା ଜାରି କରିଥାନ୍ତି | ଏକ ନ୍ୟୁଜ ଚାନେଲରେ କାମ କରୁଥିବା ମହିଳା ଆଙ୍କରଙ୍କୁ ନେଇ ଦାରୁଲ ଉଲୁମର ମୁଫତି ଏକ ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି | ବୟାନରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନ୍ୟୁଜ ଚାନେଲରେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଆଙ୍କରିଂ ବା ସାମ୍ବାଦିକତା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡରେ ସ୍କାର୍ଫ ବାନ୍ଧି ଆଙ୍କରିଂ କରିବା ଉଚିତ | କାରଣ ମୁସଲମାନ ସମାଜରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୁଟି ଖୋଲା କରିବା ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ମଜଲିସ ଇତ୍ତିହାଦ ମିଲ୍ଲତର ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୁଫତି ଏହମଦ ଏହି ଫତୱା ଜାରି କରିଛନ୍ତି |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁସଲମାନ ସମାଜରେ ପୂର୍ବରୁ ମହିଳାଙ୍କୁ କୌଣସି ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବାଧକ ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ପରିବାରର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭରଣ ପୋଷଣ ପାଇଁ ଭଗବାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କାମର ବାହାନାରେ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ସୀମା ଉଲଂଘନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ଇସଲାମ ଧର୍ମରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଧର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ନୀତି ନିୟମ ମାନି ଚାଲିବ ଦରକାର ବୋଲି ସେ ତାଗିଦ କରି କହିଛନ୍ତି |  

ଏହି ଅଜବ ଫତୱା ଜାରି କରିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଦାରୁଲ ଉଲୁମ ସେମିନାରୀର ଭାଇସ ଚାନ୍ସେଲରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଜାରି ହେଇଥିବା ଏହି ଫତୱା ଉପରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଜବାବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି | ମୁସଲମାନ ଧର୍ମରେ ବିବାହ ଭଳି ସାର୍ବଜନିକ ସମାରୋହରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ମିଳିମିଶି ଭୋଜନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଧର୍ମ ବିରୋଧୀ | ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଏହି ଫତୱା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଜବାବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି |

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ରେଖା ଶର୍ମା ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି | ଚିଠିରେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁସଲିମ ଧର୍ମରେ ବିବାହ ଭଳି ସମାରୋହରେ ପୁରୁଷ ମହିଳା ଏକାଠି ମିଶି ଖାଇବା ବାରଣ କରିବା ଉପରେ ଯେଉଁ ଫତୱା ଜାରି ହୋଇଛି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅପମାନଜନକ ଏବଂ ସ୍ୱୀକାର ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ |

   Related Posts