Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସାବଧାନ୍ ! ଲକଡାଉନରେ ମୋବାଇଲକୁ ଆସିପାରେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଇରସ୍, ଆଲର୍ଟ କଲା ସିବିଆଇ

20/05/2020 at 12:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୫ : କରୋନା ଭାଇରସ ସାହାରା ନେଇ ହ୍ୟାକର୍ସ ଲଗାତାର ଲୋକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି | ଲକ ଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର ବଢିଯାଇଛି | ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ ପାଇଁ ବଡ ବିପଦ ଦେଖା ଦେଇପାରେ | ଏହି ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାରିକରିଙ୍କ ପାଇଁ ସିବିଆଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଯାଞ୍ଚ ସଂସ୍ଥା ସିବିଆଇ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଓ ଆଇନ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ଆଲର୍ଟ କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭାଇରସ ନିଜକୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଅପଡେଟ ସହ ଜଡିତ ଥିବା ଦାବି କରୁଛି |

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସର୍ବେରସ ନାମକ ଏକ ବେକିଙ୍ଗ ଟ୍ରୋଜନ ଜରିଆରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ନକଲି ଲିଙ୍କ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିବାକୁ ଏସଏମଏସ ପଠାଯାଉଛି | ଏଥିରେ ହ୍ୟାକ କଲାଭଳି ସଫ୍ଟୱେୟାର ରହିଥାଏ | ହ୍ୟାକର ଲିଙ୍କକୁ ଏହିଭଳି ଭାବେ ଡିଜାଇନ କରିଥାନ୍ତି ଯେ ତାକୁ ଦେଖିଲେ ବିଲକୁଲ ଅସଲି ଭଳି ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ | ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ କରିବା ମାତ୍ରେ ସଫ୍ଟୱେୟାର ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଫୋନରେ ଡାଉନଲୋଡ଼ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଏବଂ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରି ହ୍ୟାକରକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିଦେଇଥାଏ |

ଏକ୍ସପର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଏହି ସଫ୍ଟୱେୟାର ଥରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଫୋନରେ ଡାଉନଲୋଡ଼ ହୋଇଯାଏ ତାହେଲେ ୟୁଜରଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ କାରଣ ୟୁଜରଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା ସହଜରେ ଚୋରି କରିଥାଏ | ହ୍ୟାକର ଏହି ଡାଟା ଚୋରି କରି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ କୌଣସି ଏକ ରିମୋର୍ଟ ସର୍ଭରକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି | ଏହି ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସିବିଆଇ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ କୌଣସି ଆପ୍ଲିକେସନ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାର ସୋର୍ସକୁ ଭଲ ଭାବେ ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସବୁବେଳେ କୌଣସି ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ହିଁ ଆପ୍ଲିକେସନ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରନ୍ତୁ |

ଯେକୌଣସି ୱେବସାଇଟରୁ ଆପ୍ଲିକେସନ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେହି ୱେବସାଇଟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ଦରକାର | ଏହାସହ ଯଦି ଫାଇନାନସିଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନକରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଲିଙ୍କର ପ୍ରଥମରେ https ରହିଛି ନା ନାହିଁ ତାହା ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖନ୍ତୁ ବୋଲି ଏକ୍ସପର୍ଟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ଯଦି https ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣ ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ହ୍ୟାକର ସହଜରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶିକାର କରିପାରିବେ |

   Related Posts