Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ଡଙ୍ଗରିଆଙ୍କ କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଓ ଭାବନା ଉପରେ ଆଘାତ : ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଚିତ୍ରକଳାକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ

30/05/2020 at 1:31 PM

ମୁନିଗୁଡା ୩୦।୫: ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଡଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ କଳାକୁ ଚୋରୀ କରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଯେଉଁ ପାରମ୍ପରିକ ଚିତ୍ରକଳାକୁ ରାୟଗଡାର ଦୁର୍ଗମ ଇଲାକାରେ ରହୁଥିବା ଡଙ୍ଗରିଆ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତାକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବା ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି । ଯେଉଁ ଚିତ୍ରକଳା ଏବଂ ପ୍ରତୀକକୁ ଡଙ୍ଗରିଆମାନେ ପବିତ୍ର ମନେ କରନ୍ତି ସେସବୁ ଚିତ୍ର ଜୋତାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।

ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା ବିଷମକଟକ ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିୟମଗିରି ପାହାଡ ଉପରେ ବସବାସ କରନ୍ତି ଆଦିମ ଡଙ୍ଗରିଆ ଆଦିବାସୀ । ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ପରମ୍ପରା ଅଙ୍ଗାଙ୍ଗୀ ଭାବରେ ଜଡିତ । ମେରିଆ ପର୍ବ ହେଉଛି ଏମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ । ଏହି ଆଦିବାସୀମାନେ ନିଜ ଘରର କାନ୍ଥ ହେଉ ବା ପୂଜା ଗୃହରେ ନିଜ ହାତରେ ଆଙ୍କିଥାନ୍ତି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରକଳା ।

ଏହା ଅତି ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ । ଏହି ଡିଜାଇନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ହାତରେ ତିଆରି କରିଥାନ୍ତି ସାଲ୍ । ଏହାକୁ ଆଦିବାସୀ ଭାଷାରେ କପଡାଗନ୍ଦା ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ ।

ଏବେ କିନ୍ତୁ ଡଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ନାଁରେ ବିଭିନ୍ନ ଇ-କମର୍ସ ସାଇଟ୍ ଖୋଲି ଆଦିମ ଜନଜାତି ଡଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ଅସଲ ସାମଗ୍ରୀ କହି ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ଚାଲିଛି । ପୁଣି ଡଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ଡିଜାଇନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଚଢା ଦରରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି କିଛି ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ।

ଏହି ଚିତ୍ର ସବୁରେ ନିୟମଗିରି ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ରହିଛି, ଏହାକୁ ଚପଲରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଆଦିବାସୀଙ୍କ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ସହ ଧର୍ମୀୟ ଭାବନା ପ୍ରତି କୁଠାରଘାତ କରିଛି ।

ଏନେଇ ଡଙ୍ଗରିଆ ମହିଳା ସରପଞ୍ଚ ଡ୍ରୀଞ୍ଜ ଜାକେସିକା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟପାଳ ଓ ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗକୁ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି । ତୁରନ୍ତ ଏଭଳି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ବିଷମକଟକ ବିଧାୟକ ତଥା ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଏହାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଡଙ୍ଗରିଆ କଳାର ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍ ନେଇ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି । ଏପଟେ ଏହି ଚିତ୍ର କଳାକୁ ନେଇ ବେପାର କରାଯାଉଛି ଏବଂ ବେଆଇନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଡଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ନାଁ ଏବଂ ପରମ୍ପରାକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts