Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||

ନବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ ଦାଣ୍ଡିଆରେ ଝୁମୁଛି ଭୁବନେଶ୍ବର ସହର

16/10/2018 at 11:23 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୬|୧୦: ନବରାତ୍ରି ଅବସରରେ ଦାଣ୍ଡିଆରେ ଝୁମୁଛି ଭୁବନେଶ୍ବର । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦାଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ସବ ହେଉଥିଲେ ବି ଗୁଜରାଟୀ ସଂପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ହେଉଥିବା ଦାଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ସବ ନିଆରା । ଜୟଦେବ ବିହାରର ତିରୁପତି ତିରୁମାଲା କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଉତ୍କଳ ଗୁଜରାଟୀ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ନବରାତ୍ର ଉତ୍ସବ ପାଳନ ହେଉଛି । ପ୍ରତିଦିନ ସଂଧ୍ୟାରେ ଭୁବନେଶ୍ବରର ସମସ୍ତ ଗୁଜରାଟୀ ପରିବାର ଏକାଠି ହେଉଛନ୍ତି । ପାରମ୍ପରିକ ବେଶଭୂଷା ସହ ମାଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଓ ଗରବା ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେଉଛି ।  କୌଣସି ଆଧୁନିକ ଗୀତ ନୁହଁ ବରଂ ମାଙ୍କ ଭଜନକୁ ନିଜେ ଗାଇବା ସହ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ରର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ଉଭୟ ଦାଣ୍ଡିଆ ଓ ଗରବା ନୃତ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ପିଲାଠାରୁ ନେଇ ବୟସ୍କ ଯାଏଁ ପ୍ରତିଟି ଗୁଜରାଟୀ ସଂପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତି ନିଷ୍ଠାର ସହ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥାନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଅ ଦିନ ଧରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥାଏ ଗୁଜରାଟୀ ସମାଜ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷରେ ଆଳତୀ ସହ ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ ।

   Related Posts