Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ନବରାତ୍ରରେ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ଧରା ପୃଷ୍ଠ- ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ପାରମ୍ପରିକ ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ

4/10/2019 at 6:13 PM

ନୂଆପଡା ୦୪।୧୦- ପୀଠମାନଙ୍କରେ  ଆରମ୍ଭ ହେ।ଇଛି ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା । ଦୂର୍ଗା ରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ସାରା ଦେଶରେ ମାଁ ଦୂର୍ଗା ଙ୍କ ପୂଜାର ମାହୋଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ତା ଭିତରୁ ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ ।

ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ପାଞ୍ଚଟି ବ୍ଲକ ର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ନବରାତ୍ର ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଁ ଦୂର୍ଗାଙ୍କ ଆଗମନ ହୋଇ ସାରିଛି । ଦଶହରା ରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସହ ଯୋଡି ହୋଇଯାଏ ଆଉ ଏକ ଉତ୍ସବ ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ । ଏହାର ମଜା ନେବା ପାଇଁ ଛୁଆ ରୁ ବୁଢା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରି ଥାଆନ୍ତି ଏହି ଦଶହରା ପର୍ବକୁ । ନଅ ଦିନ ଧରି ବିଭିର୍ନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ ।

ନୂଆପଡା ଠାରେ ଚାଲୁଥିବା ଦୁର୍ଗାପୁଜା ମେଢ ପାଖାପାଖି ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଛୋଟ ,ବଡ , ଯୁବକ , ଯୁବତି ତା ସହ ବିବାହିତ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇ ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ ର ମଜା ନେଇ ଥାଆନ୍ତି । ନୂଆପଡା ର ତେଲିପଡା , ସିରତୋଲ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପଡା ରେ ଧୁମ ଧାମ ରେ ଚାଲିଛି ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ ।

ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମାଁ ଦୁର୍ଗା ମହିଷାସୁର କୁ ବଧ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଯୁଗରେ ନରରୂପୀ ରାକ୍ଷସମାନଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ମାଁ ଙ୍କ ଶକ୍ତି କାମନା ସହ ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ ହେଉଥିବା କୁହନ୍ତି । ତା ସହ ଦୁର ଦୁରାନ୍ତରେ ରହୁଥିବା ଲୋକେ ଏକାଠି ହେବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦାଣ୍ଡିଆ ନୃତ୍ୟ ଦେଇଥାଏ ।ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକ ଙ୍କ ଭିଡ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts