Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ କରୋନା ନିୟମର ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ଉଲଙ୍ଘନ, ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ୍ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବୁ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଏକ ତରଫା ପ୍ରେମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତକାଣ୍ଡ, ବାହା ହେବାକୁ ରାଜି ନହେବାରୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଦେଲା ଭାଇ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରା ବନ୍ଦ, ଆଜିଠୁ ଜୁନ୍ ୧୫ ଯାଏଁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ୨ କୋଟି ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍ ଆଦାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌କୁ ଗଲା ୫ ଜିଲ୍ଲା, ପୂର୍ବରୁ ୨ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି ରେଡ୍ ଜୋନ୍‌ରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : କୋଇଲା ଖଣି ମ୍ୟାନେଜର ଅଫିସରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରୁ ଛତିଶଗଡକୁ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ସିଲ୍, ଅପ୍ରେଲ ୩୦ଯାଏଁ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଠପ୍
  • ||
  • CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ସ୍ଥିର କରିବ ବୋର୍ଡ
  • ||

ଚାଷୀଙ୍କୁ କେମିତି ୩ ଦିନ ଭିତରେ ଦେବେ ଧାନ କିଣା ପ୍ରାପ୍ୟ ? କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କଟାକ୍ଷ କଲେ ଦାମ

25/09/2018 at 5:02 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୯ : ଚାଷୀଙ୍କ ଡାହାଣ କିଣା ଦେୟ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ମୋହର ମାରିଥିବା ନେଇ ପୂର୍ବତ୍ତନ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ଦାମୋଦର ରାଉତ ତାତ୍ସଲ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ଡାକ୍ତର ରାଉତ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି କେମିତି ଦେବେ ୩ଦିନ ଭିତରେ ? ଖାଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଗଲେ ହେବନି | ଦାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁର୍ନୀତି ତଳୁ ଉପର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପି ରହିଛି | ଫସଲବୀମା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଚାଷୀ ପାଉନାହାନ୍ତି | ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନଲାଇନରେ ବୀମା ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ କଥା | କିନ୍ତୁ ଚାଷୀ ତାର ପ୍ରାପ୍ୟ ବୀମା ରାଶି ପାଇବା ପାଇଁ ଗଲାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମଗାଯାଇଛି | ୧୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହଜାରେ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଵିମରସି ପାଇବା ପାଇଁ ଚାଷୀ ଲାଞ୍ଚ ଦେଉଛି ବୋଲି ଦାମ କହିଛନ୍ତି | ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାସ୍ତବ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେତେ କାମ ବାସ୍ତବ କରିବ ସେନେଇ ଦାମ ସନ୍ଦେହ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷି କର୍ମଣ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ କୃଷିର ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ |
ଚଳିତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ୧୬ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ଚାଷ ହୋଇନପାରି ବିଲ ସବୁ ପଡିଆ ପଡି ରହିଛି | ଚଳିତବର୍ଷ ୩୫ ମକା ଚାଷ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ଦାମ ସୂଚନା ଦେବା ସହ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଠିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇନଥିବାରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି | ରାଜ୍ୟରେ ୧୮ ଲକ୍ଷ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରଙ୍କ ଚାଷଜମି କୀ ବାସ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |
ରାଜ୍ୟରେ ଭାଗଚାଷୀ ଚିହ୍ନଟ, ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଧାଡିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାହା କରିବା ମୁଡ଼ରେ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଦାମ କହିଛନ୍ତି | ସେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇ ଆଲୋଚନା ସାରିଥିଲା | ଶେଷରେ ଜଣେ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଭୟରେ କମିଟିରେ ଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ଦାମ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts