ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରୟାଲ୍ସ ବନାମ କିଙ୍ଗସ, ଜିତିଲେ ପ୍ଲେ-ଅଫରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • ଲାଲୁ ପରିବାରକୁ ଗୁଡ୍ ମର୍ଣ୍ଣିଂ କଲା ସିବିଆଇ : ସକାଳୁ ସକାଳୁ ୧୭ ଜାଗାରେ ଚଢଉ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଶନିବାରଠୁ ବଢିବ ତାତି, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ୨୭ ମାସ ପରେ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ୱାଗତ ପାଇଁ ପହଁଚିଲେ ଶିବପାଲ ଯାଦବ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବୋମାମାଡ, ସହିଦନଗର ଥାନା ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବେ ସିଦ୍ଧୁ, ବର୍ଷେ ପାଇଁ ଯିବେ ଜେଲ୍ !
  • ||
  • ଆଜି ଜେଲରୁ ମୁକୁଳି ପାରନ୍ତି ଆଜମ ଖାନ, ଜେଲରେ ପହଁଚିଲା ଜାମିନ ଆଦେଶ
  • ||

ଚାଷୀଙ୍କୁ କେମିତି ୩ ଦିନ ଭିତରେ ଦେବେ ଧାନ କିଣା ପ୍ରାପ୍ୟ ? କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କଟାକ୍ଷ କଲେ ଦାମ

25/09/2018 at 5:02 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୯ : ଚାଷୀଙ୍କ ଡାହାଣ କିଣା ଦେୟ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ମୋହର ମାରିଥିବା ନେଇ ପୂର୍ବତ୍ତନ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ଦାମୋଦର ରାଉତ ତାତ୍ସଲ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ଡାକ୍ତର ରାଉତ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି କେମିତି ଦେବେ ୩ଦିନ ଭିତରେ ? ଖାଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଗଲେ ହେବନି | ଦାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁର୍ନୀତି ତଳୁ ଉପର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପି ରହିଛି | ଫସଲବୀମା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଚାଷୀ ପାଉନାହାନ୍ତି | ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନଲାଇନରେ ବୀମା ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ କଥା | କିନ୍ତୁ ଚାଷୀ ତାର ପ୍ରାପ୍ୟ ବୀମା ରାଶି ପାଇବା ପାଇଁ ଗଲାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମଗାଯାଇଛି | ୧୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହଜାରେ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଵିମରସି ପାଇବା ପାଇଁ ଚାଷୀ ଲାଞ୍ଚ ଦେଉଛି ବୋଲି ଦାମ କହିଛନ୍ତି | ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାସ୍ତବ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେତେ କାମ ବାସ୍ତବ କରିବ ସେନେଇ ଦାମ ସନ୍ଦେହ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷି କର୍ମଣ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ କୃଷିର ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ |
ଚଳିତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ୧୬ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ଚାଷ ହୋଇନପାରି ବିଲ ସବୁ ପଡିଆ ପଡି ରହିଛି | ଚଳିତବର୍ଷ ୩୫ ମକା ଚାଷ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ଦାମ ସୂଚନା ଦେବା ସହ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଠିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇନଥିବାରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି | ରାଜ୍ୟରେ ୧୮ ଲକ୍ଷ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରଙ୍କ ଚାଷଜମି କୀ ବାସ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |
ରାଜ୍ୟରେ ଭାଗଚାଷୀ ଚିହ୍ନଟ, ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଧାଡିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାହା କରିବା ମୁଡ଼ରେ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଦାମ କହିଛନ୍ତି | ସେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇ ଆଲୋଚନା ସାରିଥିଲା | ଶେଷରେ ଜଣେ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଭୟରେ କମିଟିରେ ଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ଦାମ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts