Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା, SIT ତଦନ୍ତରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ- ବିଜେଡି
  • ||
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଆହୁରି ୨୦ ବର୍ଷ ଜୀବିତ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତିବ୍ବତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇ ଲାମା : ୬୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଚୀନ୍ ଛାଡି ଆସିଥିଲେ ଭାରତ

8/06/2020 at 12:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୬ : ତିବ୍ବତୀୟଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ ଦଲାଇ ଲାମା ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଦୃଢ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆହୁରି ୨୦ ବର୍ଷ ଜୀବିତ ରହିବେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗାମୀ ୨୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୌଦ୍ଧଚିତ୍ତ ସମାରୋହ ଆୟୋଜନରେ ଭାଗ ନେବେ | ଦଲାଇ ଲାମା ନିଜ ଆବାସରେ ମାନସିକ ସାଧନା ପାଇଁ ଏକ ଭିରଚୁଆଲ ସମାରୋହ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଅନୁଗାମୀଙ୍କୁ, ବିଶେଷ ଭାବେ ତିବ୍ବତୀୟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଆଗାମୀ ୨୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିଭଳି ଆୟୋଜନରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ | ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ମଠର ଲୋକଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଏକ ବାର୍ଷିକ ଆୟୋଜନ କରିବେ |

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ ଦଲାଇ ଲାମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଶୂନ୍ୟତାର ବୁଦ୍ଧି ଓ ଶିକ୍ଷା ଧ୍ୱନିର ବୁଝାମଣାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଥିବା ଏକ କରୁଣାମୟୀ ଆଚରଣ ଦ୍ୱାରା ଆମେ ନିଜ ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଭଲ କରିପାରିବା | ନିଜଠାରୁ ଅଧିକ ଆମେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବା ଉଚିତ | ନିଜ ଯତ୍ନ ନେବା ଠାରୁ ଅଧିକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ |’

ତେନଜିନ ଜ୍ଞାତସୋ ୧୪ତମ ଦଲାଇ ଲାମା | ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ହିମାଚଳରେ ରହୁଛନ୍ତି | ୧୯୩୭ ମସିହାରେ ୧୩ତମ ଲାମା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା | ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ସେ ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱ ଭାର ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୫ ବର୍ଷ ଥିଲା | ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ସେ କୌଶଳକ୍ରମେ ନିଜ ମାତୃଭୂମି ଚୀନରୁ ଖସି ଆସିଥିଲେ | ସେବେଠାରୁ ସେ ଭାରତରେ ଆତ୍ମନିର୍ବାସନରେ ଅଛନ୍ତି | ସେବେଠାରୁ ତିବ୍ବତରେ ଚୀନ କବଜା କରିଛି | ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ନିଜର ଶତ୍ରୁ ବୋଲି ଭାବେ | 

   Related Posts