Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଡେଲ୍ ଷ୍ଟେନ୍ ସ୍ପିଡ୍ ଓ ସ୍ୱିଂ ମାଷ୍ଟର୍ : ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ‘ଗନ୍ ଷ୍ଟେନ’ଙ୍କ ଭଳି ବୋଲର ପ୍ରାୟ ନାହାଁନ୍ତି

28/06/2021 at 12:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୮/୦୬:   କ୍ରିକେଟର ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ବୋଲରଙ୍କୁ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ । ସ୍ପିନର ହୁଅନ୍ତୁ ବା ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଦଳର ବିଜୟରେ ଉଭୟ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥାନ୍ତି । ପିଚକୁ ଖାପ ଖୁଆଇ ସ୍ୱିଂ ବୋଲିଂ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲର । ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପେସର୍ ଡେଲ୍ ଷ୍ଟେନ୍ ଅନ୍ୟତମ । ସେ କେବଳ ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ କରନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇବା ଭଳି ବଲ୍ ପକାଇତାନ୍ତି ।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଷ୍ଟେନ୍ ନିଜ ବୋଲିଂ କୌଶଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ଯେପରି ଭାବେ ଷ୍ଟେନ୍ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ନିଜ ବୋଲିଂ ଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବୋଲରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ ।ଷ୍ଟେନ ନିଜର ନୂଆ ବୋଲିଂ ଷ୍ଟାଇଲରେ ଦକ୍ଷିଣ ହାତର ଦୁଇ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ବଲକୁ ଧରିଥାନ୍ତି । ଏହାପରେ ତାକୁ ସ୍ୱିମ୍ କିମ୍ବା ସିମ୍ ପୋଜିସନରେ ଫିଙ୍ଗିଥାନ୍ତି ।

୧୫୦ କିମି ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରିବା ଆଜିକା ସମୟରେ କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଲଗାତର ଭାବେ ଦିନସାରା ୧୫୦ କିମି ବେଗରେ ଗୁଳି ଭଳି ବୋଲିଂ କରିବା ନିହାତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ । ଯାହା ଷ୍ଟେନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ । ସେ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରକୃତ ଅଡୁଆ । ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଷ୍ଟେନଙ୍କ ବୋଲିଂ ଅତି ଚମତ୍କାର ଅଟେ । ସେ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ବୋଲର ଯିଏକି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳୁଥିବା ୯ଟି ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚରେ ୫ଟି ଲେଖାଏଁ ଓ୍ୱିକେଟ୍ ନେଇସାରିଛନ୍ତି ।ସେ ୯୩ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ୪୩୯ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୦୮ରେ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ  ପର୍ଥରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚର ସେ ୧୦ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ । ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ସେ ୧୫୪ ରନ୍ ବ୍ୟୟ କରି ୧୦ ଓ୍ୱିକେଟ୍ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ । ୨୦୧୦ରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଏକ ଟେଷ୍ଟରେ ଷ୍ଟେନ୍ ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ୫୧ ରନ୍ ବ୍ୟୟ କରି ୭ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ମୁରଲୀ ବିଜୟଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଓ୍ୱିକେଟ୍ ସାମିଲ ଥିଲା ।

   Related Posts