Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆଉ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୭୬୦ ଡୋଜ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୧୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ନକଲି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ : ମେଡିକାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ତିଆରି ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||

ଦବଙ୍ଗ ଆଇପିଏସ୍ ଅଫିସର : ୨୦ ବର୍ଷ ଚାକିରୀରେ ୪୦ ଥର ବଦଳି, ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟନୀୟ ସେବା ପାଇଁ ପାଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମେଡାଲ

1/01/2021 at 7:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୦୧ : ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବାରେ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ନାଁ ରୂପା ଦିବାକର ମୌଡଗିଲ । ଡି. ରୂପା କହିଲେ ପ୍ରାୟ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି । ଜୀବନ କାଳର ୨୦ ବର୍ଷର ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏହି ଲେଡି ଦବଙ୍ଗ ଅଫିସରଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୪୦ ଥର ବଦଳି ହୋଇସାରିଲାଣି । ଗୁରୁବାର ପୁନଶ୍ଚ ତାଙ୍କୁ ହ୍ୟାଣ୍ଡିକ୍ରାଫ୍ଟ ଏମ୍ପୋରିୟମକୁ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବଦଳି କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ହେମନ୍ତ ନିମ୍ବଲକରଙ୍କୁ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନିୟମିତତା କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ଡି. ରୂପା । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ  ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବଦଳି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଗୃହ ସଚିବ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟନୀୟ ସେବା ପାଇଁ ଡି. ରୂପା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦକ ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି ।

ବଦଳି ହେବା ପରେ ସେ ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ବଦଳି ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା, ଏହା ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ମୁଁ ମୋ ଯେତିକି ବର୍ଷ ହେଲା ଚାକିରି କରୁଛି ତା ଠାରୁ ଦ୍ବିଗୁଣ ଥର ମୋର ବଦଳି ହୋଇସାରିଲାଣି । ପୋଷ୍ଟ ଯାହାବି ହେଉ ନା କାହିଁକି, ମୁଁ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବି’ ।

ଏହା ବାଦ୍ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ‘ଅନ୍ୟାୟ ଅନୀତି ଓ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ବର ଉଠିବ । ଏହାକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଅନେକ ଅଫିସର ଦୁର୍ନୀତିକୁ ପ୍ରସୟ ଦେଉଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଏହି ଅନିୟମିତତା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇଯାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୋ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ପୋଷ୍ଟ ଯାହ ହେଉ ନା କାହିଁକି, ସାଲିସ ବୀହିନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି ଏବଂ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାରି ରହିବ’ ।

୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସ୍ବର୍ଗତ ଜୟଲଳିତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଭି. କେ ଶଶିକଳାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେ ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ, କର୍ଣ୍ଣାଟକର କିଛି ଅସାଧୁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଶଶିକଳା ଏକ ଡିଲ କରିଥିଲେ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ କିଛି ଅଫିସରଙ୍କ ସହ ଡିଲ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଡି. ରୂପା । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ନାଁରେ ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ମାନହାନୀ ମକଦ୍ଦମା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ତାଙ୍କୁ ବଦଳି ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

 ସେ କହିଛନ୍ତି, ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବେ ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ ରଖନ୍ତି ତାହାକୁ ନିଭାଇବା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ । ତେଣୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଡି. ରୂପା କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts