Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ରାଜଧାନୀର ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ‘ତିତ୍‌ଲି’ର ପ୍ରଭାବ : ଆଳୁ-ପିଆଜ କିଲୋ ପିଛା ୩ ରୁ ୫ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ମୁନାଫାଖୋର ବ୍ୟବସାୟୀ

11/10/2018 at 7:01 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୧|୧୦: ରାଜଧାନୀର ଖୁଚୁରା ବଜାରେ ମଧ୍ୟ ‘ତିତ୍‌ଲି’ର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବାତ୍ୟା ଆଳରେ କିଛି ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀ କଳାବଜାରୀ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଅଧିକ ରେଟ୍‌ରେ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ । ବିଶେଷ କରି ମାର୍କେଟ୍‌ରେ  ଆଳୁ-ପିଆଜ କିଲୋ ପିଛା ୩ରୁ ୫ଟଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।  ତେବେ ଆନ୍ଧ୍ରପଟୁ ଆସୁଥିବା ପରିବା ଟ୍ରକ୍‌ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଟକି ରହିଥିବାରୁ ମାର୍କେଟ୍‌ରେ ପରିବାର ପରିମାଣ କମ୍‌ ରହିଛି ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ ।

ବାତ୍ୟା ସହ ଆଳୁ-ପିଆଜର ସମ୍ପର୍କ ଭାରି ନିବିଡ଼ । ଏକଥା ଏବେର ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ବି ବାତ୍ୟାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦିଏ, ସେତେବେଳେ ବଜାରରୁ ଉଭାନ୍‌ ହୋଇଯାଏ ଆଳୁ-ପିଆଜ । ନହେଲେ ହଠାତ୍‌ ଦର ବଢ଼ିଯାଏ । ଏଥର ତିତ୍‌ଲିକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍‌ ସେଇ ସମାନ କଥା ନଜରକୁ ଆସିଛି ।  ତିତ୍‌ଲି ନାଁ ଶୁଣୁ ଶୁଣୁ ରାଜଧାନୀର ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ଆଳୁ-ପିଆଜ ଦର ହଠାତ୍‌ ୩ରୁ ୫ଟଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୧୭-୧୮ରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଆଳୁ କୋଉଠି ୨୨-୨୩ ହୋଇଗଲା ତ ଆଉ କୋଉଠି ୧୮-୨୦ରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପିଆଜ ୨୫ରୁ ୨୭ଟଙ୍କାକୁ ବଢ଼ିଗଲା ।   ଖାଲି ଆଳୁ-ପିଆଜ କାହିଁକି ଚୁଡ଼ା, ଚିନି ଭଳି ସାମଗ୍ରୀର ଦର ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଦେଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ ।

ହେଲେ ଦରବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଥିଲା କିଛି ଅଲଗା । ଆନ୍ଧ୍ରରୁ ଆସୁଥିବା ପରିବା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକସବୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଟକି ରହିଥିବାରୁ ବଜାରରେ ପରିବାର ପରିମାଣ କମ୍‌ ରହିଛି । ତେଣୁ କିଛି ଯାଗାରେ ଦର ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଛି ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ ।

ଆଳୁ-ପିଆଜର ହୋଲସେଲ ଦର ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ କିଛି ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ  ମନଇଚ୍ଛା ଦର ବଢ଼ାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ରାଜଧାନୀରେ ବିଭିନ୍ନ ହାଟରେ ପରିବା ଦର ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଛି ଏକଥାକୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ବି ମାନୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା ସତ୍ବେ ଗଳିପଶି ଦୁଇ ପଇସା ଅଧିକ ମୁନାଫା କମାଇବା ଚକ୍କରରେ କିଛି ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ମଉକା ଦେଖି ଦାମ୍‌ ବଢ଼ାଉଛନ୍ତି ।  ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିଛି ।

 

   Related Posts