Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଭୀଷଣ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଉଛି ‘ଶାହିନ୍’, ଦକ୍ଷିଣ ପାକିସ୍ତାନ ଲାଗି ବଢିଲା ବିପଦ

1/10/2021 at 5:26 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧।୧୦: ଆରବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟା ‘ଶାହିନ୍‌’ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟାସୁଦ୍ଧା ଏହା ଆହୁରି ଘନିଭୂତ ହୋଇ ‘ସିବିୟର ସାଇକ୍ଲୋନିକ ସର୍କଲ’ରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହା ଉପକୂଳରୁ ଦୂରେଇଯାଉଥିବା ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଆଇଏମଡି ସାଇକ୍ଲୋନ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ସେଲଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହା ଏବେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୨୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପଶ୍ଚିମ-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରି ଉତ୍ତର ଆରବ ସାଗର ମଝାମଝି ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଲାଣି।

ଶାହିନ ଯୋଗୁ ଭାରତୀୟ ତଟ ପ୍ରତି ସେପରି କୌଣସି ବିପଦର ଆଶଙ୍କା ନଥିବା ଏବେ ଆଇଏମଡି ଆକଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ପାକିସ୍ତାନର ମାକରନ ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛି। ଆଗାମୀ ୩୬ ଘଣ୍ଟାରେ ଏହା ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇ ଉପକୂଳରେ ମାଡ଼ ହେବ। ଆଇଏମଡିଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଆଗାମା ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଭେରିସିବିୟର ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇ ପଶ୍ଚିମ-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରିବ। ଯାହା ଓମାନ ଉପସାଗରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ଓମାନ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ତେବେ ଓମାନ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ଏହା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇସାରିଥିବା ବୋଲି ଆଇଏମଡି ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମ ଶାହିନ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଦେଇ ଭୂ-ଭାଗକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମ ‘ଗୁଲାବ’ର ଶେଷ ଅଂଶ। ଏହା ମ୍ୟାଁମାର ଉପକୂଳରେ ଉଠିଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା, ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନରେ ଝଡ଼ ବର୍ଷା କରି ଏହା ଆଗକୁ ବଢିଯାଇଥିଲା। ଏହା ଏବେ ଆରବ ସାଗରରେ ପଡିଥିବା ବେଳେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଆଗକୁ ଗତି କରୁଛି।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ଇତିହାସରେ ଗୁଲାବ ଏକ ବିରଳ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପକୂଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପଶ୍ଚିମଦିଗରେ ଗତି କରି ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ପୁଣି ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଆଗକୁ ଗତି କରୁଛି। ଏହା ଉତ୍ପତି କାଳରେ ଯେତିକି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା କ୍ରମେ ତାହା ଦୁର୍ବଳ ହେବା ବଦଳେ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇ ଆଗକୁ ଗତି କରିବା ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି।

   Related Posts