ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେବଗଡ଼ : ଭୁଲିଗଲା ସଂପର୍କ, ମଦ୍ୟପ ବାପାର କଟୁରୀ ଚୋଟରେ ପୁଅ ମୃତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ତାରାତାରିଣୀଙ୍କ ପୀଠରେ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ, ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରଥଖଳା, ଚକ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟସ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ବିଶ୍ୱକର୍ମା
  • ||
  • ଉଦଳା: ପ୍ରେମିକାକୁ ଦେଖାକରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ପ୍ରେମିକ ଧରାପଡିଗଲେ, ଦେଖାଇଲେ ବନ୍ଧୁକ
  • ||

ତାଣ୍ଡବ ରଚାଇଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ଗଜ’; ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୨୦ମୃତ, ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

16/11/2018 at 5:24 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୧୬/୧୧ : ଗଜର ତାଣ୍ଡବ । ତାମିଲନାଡୁ ଉପକୂଳରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚାଇଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ ଗଜ ‘। ସିଭିଅର ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଗଜ ଯୋଗୁଁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୨୦ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେଣି । ଗଜର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ପଡିଛି ନାଗପଟ୍ଟିନମରେ ଆଜି ସକାଳେ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀ ଉପକୂଳ ମଧ୍ୟରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଗଜ । ପ୍ରଭାବରେ ତାମିଲନାଡୁ ଓ କେରଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପବନ ହୋଇଛି ।

ତାମିଲନାଡୁ ଉପକୂଳରେ ସିଭିଅର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଷ୍ଟର୍ମ ଗଜ ତାଣ୍ଡବ ରଚାଇଛି । ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ, ବିଭତ୍ସ, ପ୍ରକୃତିର ତାଣ୍ଡବଲୀଳାର ଦୃଶ୍ୟ  । ଆଜି ଭୋର୍‌ ସାଢେ ୩ଟାରେ ତାମିଲନାଡୁର ନାଗପଟ୍ଟିନମଠାରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁଥିଲା ଗଜ । ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ ସମୟରେ ପବନର ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ବେଗ ୧୦୦ରୁ ୧୧୦ କିଲୋମିଟର ଥିଲା । ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ଫଳରେ ରାଜ୍ୟର ନାଗା ପଟ୍ଟିନମ. କୁଡ୍ଡାଲୋର, ଥୋଣ୍ଡି ଓ ପାମ୍ବାନରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି । ବଡବଡ ଗଛ ଉୁପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି । ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଯାଇଛି ।  ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସରବରାହ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ପାଖାପାଖି ୮୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି, ୬ଟି ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି।  ରିଲିଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏନଡିଆରଏଫ୍‌, ଏସ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ତାମିଲନାଡୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପାଲାନିସ୍ବାମୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି । ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ଗୁରୁତର ଆହତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ।

ସେପଟେ ଗଜ ସ୍ଥଳଭାଗରେ ହିଟ୍‌ କରିବା ପରେ ଏହା ଡିପ୍‌ ଡିପ୍ରେସନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଲଘୁଚାପ ହୋଇ କ୍ରମଶ ଦୁର୍ବଳ ହେବ।ଏବେ ଏହା କେରଳ ଅଭିମୁଖେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି।  

   Related Posts