Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି
  • ||
  • କୋଟିଆରେ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ, ୧୩ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ
  • ||

ସାଇକ୍ଲୋନ ‘ହିକା’ ନେଲା ଭୀଷଣ ରୂପ, ଏହି ସ୍ଥାନରେ ରଚିବ ପ୍ରଳୟ

24/09/2019 at 3:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଭାରତର ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଆରବ ସାଗରର ମଧ୍ୟରେ ଏକି ଭୀଷଣ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଲଘୁଚାପରୁ ଡିପ୍ରେସନ ବା ଅବପାତ ପରେ ଗଭୀର ଅବପାତରେ ଏହା ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା । କ୍ରମଶଃ ଏହା ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ ବା ସାଇକ୍ଲୋନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏବେ ଏହା ଆରବ ସାଗର ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି ।
ମଙ୍ଗଳବାରରେ ଏହା ଓମାନ ଉପକୂଳରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ସ୍ପର୍ଶ କରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । ସ୍ଥଳଭାଗ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ସମୟରେ ୧୧୦-୧୨୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବ । ବେଳେ ବେଳେ ଏହା ୧୫୦ କିଲୋମିଟର ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରେ ।

ଗୁଜୁରାଟର ମତ୍ସଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟକୁ ନ ଯିବା ପାଇଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।ଆରବ ସାଗରରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପାଣିପାଗ ଅତି ଖରାପ ଥିବା ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଘଣ୍ଟାକୁ ୨୨ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି । ଓମାନର ମସିରାହଠାରୁ ଏହା ୨୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି ।

‘ହିକା’ ସ୍ଥଳଭାଗ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ସମୟରେ ୧୧୦ରୁ ୧୨୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଆସନ୍ତା ୬ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଏହାର ପ୍ରକୋପ ଜାରି ରହିବ । ପରେ ଏହା କ୍ରମଶଃ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବ । ଓମାନର ଦୁକ୍‌ମ ନିକଟରେ ଏହା ସ୍ଥଳଭାଗ ସ୍ପର୍ଶ ବା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ କରିବ ।

   Related Posts