Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୧୫ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

ବାତ୍ୟା ଖବର: ଆମେରିକାର ଲୁସିଆନାରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କଲା ‘କ୍ରୀଷ୍ଟୋବଲ୍’, ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ‘ଗତି’, ୬ ରାଜ୍ୟରେ ହେବ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା

8/06/2020 at 8:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୮|୦୬: ଝଡବାତ୍ୟା କ୍ରୀଷ୍ଟୋବଲ ଆମେରିକାର ଦକ୍ଷିଣ ଲୁସିଆନାରେ ସୋମବାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଜୋରରେ ପବନ ବହିବା ସହ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏନେଇ ୟୁଏସ ଜାତୀୟ ହରିକେନ୍ ସେଣ୍ଟର ବା ଏନଏଚସି ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ଏନଏଚସିର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିବା ପରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୮୦ ରୁ ୧୦୦ କିମି ରହିଥିଲା । ଦେଶର ଉପକୂଳରେ ଏହି ବାତ୍ୟା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିହା ସହ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି । ମିସିସିପି ଦ୍ୱୀପରେ ଏହା ମାଡ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ପବନର ବେଗ ଅଧିକ ରହିଥିଲା । ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୧୨୦ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବହିଥିଲା । କରୋନା ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବାତ୍ୟା ଆମେରିକା ଉପରେ ଦାଉ ସାଧିଛି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସଙ୍ଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଏହାକୁ ଜାତୀୟ ବିପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଏତତ୍ ବ୍ୟତୀତ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଓଡିଶା ସମେତ ୬ଟି ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ।  ଆଇଏମଡିର ସୂଚନାନୁସାରେ, ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଥିବା ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଆଗାମୀ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଓଡିଶା ସମେତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଗୁଜୁରାଟରେ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଜୁନ ୯ରୁ ୧୧ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଏହିସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତିପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏମଡି ଶୁକ୍ରବାର ଲଘୁଚାପ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ସହ ଏହା ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଲେ ନାମ ଗତି ରହିବ ବୋଲି କହିଥିଲା । ବାତ୍ୟା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୧ରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା ।

   Related Posts