Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ବାତ୍ୟା ‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍’ ଅପଡେଟ୍ / ଅପରାହ୍ନରୁ ବଢିବ ପବନର ବେଗ : ଏସଆରସି

8/11/2019 at 11:39 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୮।୧୧: ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍’ ଏବେ ପାରାଦୀପଠାରୁ ୩୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି । ଏବେ ଏହା ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୧୨ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି । ଆସନ୍ତା ୧୨ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଏହା ଆହୁରି ଘନୀଭୂତ ହେବ । ୧୦ତାରିଖ ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ସାମୁଦ୍ରକ ବାତ୍ୟା ‘ବୁଲବୁଲ୍’ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସାଗର ଆଇଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ଖେପୁପରା ମଝିରେ ଏହା ଲାଣ୍ଡଫଲ କରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଏସଆରସି ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ବୁଲବୁଲ୍’ ପାରାଦୀପଠାରୁ ୩୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି । ପ୍ରଭାବରେ ଆଜିଠାରୁ ଉତ୍ତର ଉପକୂଳରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ବର୍ଷା । ଓଡିଶା ଅତିକ୍ରମ କଲାବେଳକୁ ଏହା ଭୀଷଣ ରୂପ ନେବ । ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କରିବ ‘ବୁଲବୁଲ୍’ । ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କରିବା ସମୟରେ ପାରାଦୀପରୁ ୧୩୪ କି.ମି. ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ‘ବୁଲବୁଲ’ ରହୁଥିବାରୁ ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ । ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ବାଲେଶ୍ବର ଓ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬୫ କି.ମି. ବେଗରେ ପବନ ବୋହିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ପବନର ବେଗ ୭୦ରୁ ୮୦ କି.ମି. ରହିବ । ୧୦ ତାରିଖ ବେଳକୁ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବ ରହିବ ନାହିଁ । ଅପରାହ୍ନରୁ ପବନର ବେଗ ବଢିବ ।

ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ । ଦୁଇଟି ଦିଗ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଗଲା ଫୋନିରେ ଅନେକ ଗଛ ଉପୁଡିବା, ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ସହ ଟେଲିକମ୍ ଟାଓ୍ବାର ଭାଙ୍ଗିଥିଲା । ଯଦିଓ ଏହାର ରିଷ୍ଟୋରେସନ ହୋଇଛି, ତେବେ ବି ଅନେକ ଖୁଣ୍ଟର ମୂଳଦୁଆ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି। ଠିକ୍ ଭାବରେ ରୁଟିଂ ହୋଇନଥିବ । ସେଥିପାଇଁ ଆଜିଠୁ ମ୍ୟାନପାଓ୍ବାର ଓ ଠିକାଦାର ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ । ନଇଁକି ଥିବା ଗଛର ମୂଳ ଦୁର୍ବଳ ଥିଲେ ଉପୁଡିବା ସହ କ୍ଷତି କରିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଂକା ରହିଛି । ପୂର୍ତ୍ତ, ଆରଡି ଓ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗକୁ ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଭାବରେ ତୁରନ୍ତ ରାସ୍ତା ସଫା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି, ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦେଖି ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରିବେ । ରିଲିଫ୍ କୋଡ ଅନୁସାରେ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ସହ ଅନ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

୯ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଏନଡିଆରଏଫ ଓ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ପଠାଯାଇଛି । ବାତ୍ୟା ସମୟରେ ପଦାକୁ ନବାହାରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଅତିରିକ୍ତ ଆଧୁନିକ ଉପକରଣ ସହ ଦୁଇଟି ଅଗ୍ନିଶମ ଟିମକୁ ବି ପଠାଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ୬୦ ଜଣ ଅତିରିକ୍ତ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖାଯାଇଛି।

   Related Posts