Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ବାତ୍ୟା ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କଲାନି ହେଲେ ଉଜାଡି ଦେଲା

10/11/2019 at 7:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦।୧୧ –  ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ଉଜାଡ଼ିଦେଇଛି ଫସଲ । ବାତ୍ୟା ବୁଲବୁଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ କରିନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଉତ୍ତର ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ନାହିଁ ନଥିବା ଫସଲ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, ବାଲେଶ୍ବର ଓ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଧାନ ଫସଲ ବାତ୍ୟା ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି। ଅବଶ୍ୟ ଓଡ୍ରାଫ ଟିମ୍‌ ତୁରନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ରାସ୍ତା ସଫାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ….

ଉଜାଡ଼ି ଦେଇଗଲା ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ । ବାତ୍ୟା ବୁଲବୁଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କଲାନି ସତ କିନ୍ତୁ ଚାଷୀର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଇ ଯାଇଛି । ଏ ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମହାକାଳପଡ଼ାର ଦୃଶ୍ୟ । ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ଧାନ ଫସଲ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ଫସଲ ଅମଳ କରିବାକୁ ଆଶା ରଖିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ନିଜର କ୍ଷେତକୁ ଦେଖି ଆଖିରୁ ଲୁହ ଝରାଉଛି ।କେବଳ ଧାନ ନୁହେଁ, ପନିପରିବା ଫସଲ ମଧ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ରାଜକନିକାରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ସ୍ଥିତି । ୧୫ ଦିନ ପରେ ଚାଷୀ ଫସଲ ଅମଳ କରିଥାନ୍ତା । ଏବେ ସବୁ ଅଗାଡ଼ି ହୋଇଯିବ । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି ଚାନ୍ଦବାଲି, ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ଓ ବାସୁଦେବପୁରରେ ତିତିଲି ମାଡ଼ ବେଶୀ ପଡ଼ିଛି । ଆରଡ଼ି ନିକଟସ୍ଥ ବୋଡ଼କ ଠାରେ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ୫୦ ଫୁଟ୍‌ର ସୁରକ୍ଷା ବନ୍ଧ ଧସିଯାଇଛି । ଏଥିଯୋଗୁଁ ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଯାତାୟତ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ୭ଟି ବ୍ଲକ୍‌ର ପ୍ରାୟ ୮୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଜିଲ୍ଲାରେ ୯୦ଟି 11 କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟାୱାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।ଏମିତିକି ଏନ୍‌ଡିଆର୍‌ଏଫ୍‌ର ୨ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆରଡିସି ଅନୀଲ କୁମାର ସାମଲ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହିତ ଚାନ୍ଦବାଲି ଗସ୍ତ କରି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

 ଯାଜପୁର, ଜଗତସିଂହପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।ଏ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ଯାଜପୁର ଖାଇରାବାଦ ପଞ୍ଚାୟତର । ଏକର ଏକର ଜମିରେ ଧାନ ଫସଲ ଶୋଇଯାଇଛି । ସେହିପରି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନରୁ ୧୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଫସଲ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ବାତ୍ୟା ବୁଲବୁଲ୍‌ ପ୍ରଭାବରେମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଉଦଳା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ପରେ କ୍ଷତିପୁରଣ ଦିଆଯିବ ।…

   Related Posts