Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

କଟକରେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ବିକ୍ରି ଖବର ପଛର ଅସଲ କାହାଣୀ କ’ଣ ? ପଢନ୍ତୁ ଅସହାୟତାର କରୁଣ କାହାଣୀ

28/01/2021 at 7:12 PM

କଟକ ୨୮/୦୧ : କଟକରେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ବିକ୍ରି ଖବର ପଛର ଅସଲ କାହାଣୀ କ’ଣ , ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ନ୍ୟୁଜ୍‌ ୭ଟିମ୍‌ । ତେବେ ପରିବାର ଲୋକେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ବିକ୍ରି କଥାକୁ ଅସ୍ବିକାର କରିଥିବା ବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଅସହାୟତାର କରୁଣ କାହାଣୀ । ଯାହାକୁ ଆମ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆମ ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁତର ସହ ବୁଝିବା ଦରକାର ।

କଟକରୁ ଗୋଟେ ବ୍ରେକିଂ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଆସିଲା । ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି ଶିଶୁକନ୍ୟା । ଏହି ଖବର ପଛର ମୂଳ ସହ ଜଡ଼ିତ ଦୁଇ ଚରିତ୍ର ବନିତା ଆଉ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ କୈଳାଶ ନାୟକ ଆମ ପାଇଁ ନୂଆ ନଥିଲେ । କାରଣ ଗଲାବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୨୦ ଜୁଲାଇ ୧୦ରେ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ୭ ଏହି ଶିଶୁକନ୍ୟାର ଅସହାୟ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଖବର ପ୍ରଶାରଣ କରିଥିଲା ।ସେମାନଙ୍କ ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ନଜରକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । ତଥାପି ନା’ ନେତା ନା’ ପ୍ରଶାସନ କେହି ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇନଥିଲେ ।

କଟକ କାଠଯୋଡ଼ି ବିହାର ବସ୍ତିରେ ଧୁଳିଧୁଷର ହୋଇ ବୁଲୁଛନ୍ତି ୪ ଝିଅ । ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି  ଶିଶୁକନ୍ୟା ବିକ୍ରି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିବା ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମାଆ ବନିତାଙ୍କ ସନ୍ତାନ । ଘରର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ବଚ୍ଛଳ ନଥିବା ବେଳେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ବନିତା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଏବେ ଅକର୍ମଣ୍ୟ । ରୋଜଗାର ବୋଲି କିଛି ନାହିଁ । ଏମିତିରେ ୪ ଚାରିଟା ସନ୍ତାନଙ୍କ ଲାଳନପାଳନ ଦାୟିତ୍ବ । କେମିତି ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଳିବେ ତାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦିହାନ୍‌ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ବନିତା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ । ସାହି ପଡ଼ିଶା ହାତଟେକି କେହି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଦେଲେ ପିଲାଙ୍କ ପେଟରେ ପଡ଼େ, ନହେଲେ ଉପାସରେ ଦିନ କଟେ ।

କେତେ ଦିନ ଏମିତି ଅଭାବ ଅନଟନ ଭିତରେ ଚଳିବେ ତା’ର ବି କିଛି ହିସାବ ନାହିଁ । ଏମିତିରେ ପିଲାଙ୍କ ପେଟର ଭୋକ ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ଡହଳ ବିକଳ କରୁଛି । ପିଲା ପାଳିବାକୁ ଅସହାୟ ବନିତା ଶେଷରେ ଏକ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଅନ୍ୟ ହାତରେ ଟେକିଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଭାବିଥିଲେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଭୋକ ଉପାସରେ ରହୁଥିବା ଶିଶୁକନ୍ୟା ପରଘରେ ଅନ୍ତତଃ ଖାଦ୍ୟ ଟିକେ ତ ପାଇବ । କୌଣସି ଟଙ୍କା ଲୋଭରେ ସେ ତାଙ୍କ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ବିକ୍ରି କରିନାହାନ୍ତି । ବରଂ ନିଜର ଅସହାୟତା ପାଇଁ  ଅନ୍ୟ ଉପରେ ଭରସା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ।     

ନିଜ ଅସହାୟତା ପାଇଁ ପରହାତକୁ ନିଜ ସନ୍ତାନକୁ ଟେକି ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ୭ ଏହି ଅସହାୟ ପରିବାରର କାହାଣୀ ଦେଖାଇଥିଲା, ପ୍ରଶାସନର ସହାୟତା ଲୋଡ଼ିଥିଲା, ସେତେବେଳ ଯଦି ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇଥାନ୍ତା, ତାହେଲେ ଆଜି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନଥାନ୍ତା । ସରକାରଙ୍କ ମାଳ ମାଳ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଥିବା ସତ୍ବେ କାହିଁକି ଏହା ବନିତା ଓ କୈଳାଶଙ୍କ ଭଳି ଅସହାୟଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁନି ତାହା ହିଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ । 

   Related Posts