Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

ନିଜ ମନ ମୁତାବକ ଏଲପିଜି ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ବାଛିପାରିବେ ଗ୍ରାହକ: ନୂଆ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କଲେ ମୋଦି ସରକାର

27/07/2021 at 8:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୭ : ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଭଲ ଖବର ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକ ସେମାନଙ୍କର ମନ ମୁତାବକ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ବାଛିପାରିବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକ ନିଜେ ସ୍ଥିର କରିବେ ସେ କେଉଁ ବିତରକଙ୍କଠାରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଭରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏ ବିତରକଙ୍କଠାରୁ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଭରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ଲୋକସଭାର କିଛି ସାଂସଦ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ଯେ ସିପିଣ୍ଡର ରିଫିଲ୍ କରିବାକୁ କେଉଁ ବିତରକଙ୍କଠାରୁ ଏଲପିଜି ଗ୍ରାହକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରିବେ କି ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମେଶ୍ୱର ତେଲି ନୂଆ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଲପିଜି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପସନ୍ଦର ବିତରକଙ୍କଠାରୁ ଗ୍ୟାସ ଭରିବାକୁ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକ ନିଜ ମନ ମୁତାବକ ବିତରକ ବାଛିପାରିବେ।

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ଏହି ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଲଗଇନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା OMC ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିତରକ ଚୟନ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହା ସହ ଗ୍ରାହକ ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରଣ କରୁଥିବା ବିତରକଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାୟନ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ। ଏହି ମୂଲ୍ୟାୟନ ବିତରକଙ୍କ ପୁରାତନ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏକ ଖରାପ ମୂଲ୍ୟାୟନକାରୀ ବିତରକ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଗରୁ ସତର୍କ କରାଯାଇପାରେ।

ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେଟିଂ ସହିତ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା ତୈଳ କମ୍ପାନୀର ପୋର୍ଟାଲରେ ବିତରକଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଏଲପିଜି ରିଫିଲ୍ ବିତରଣ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳ ତାଲିକାରୁ ଯେକୌଣସି ବିତରକଙ୍କୁ କେବଳ ଟ୍ୟାପ କରି କିମ୍ବା କ୍ଲିକ କରି ଚୟନ କରିପାରିବେ। ଦେଶର କେତେକ ସହରରେ ଏହି ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏହାକୁ ସାରା ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts