Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||

କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରେ ଏହି ଔଷଧ, ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ୍ ସିଗନାଲ୍

9/05/2020 at 11:24 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଔଷଧ ଏବଂ ଟୀକା ଆବିଷ୍କାର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଶାର କିରଣ ଦେଖାଦେଇଛି । କରୋନା ଟୀକା ପାଇଁ ଭାରତରେ ଫେଭିପିରଭିର୍ ଔଷଧର ଏକ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ଫାଭିପିରାଭିର୍ ଔଷଧ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନ ପରି ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶରେ ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ। CSIR ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେନରାଲ ଶୋଖର ମାଣ୍ଡେ ଫେଭିପିରଭିର୍ ଔଷଧର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ବର ଡାକ୍ତରମାନେ କରୋନାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଟୀକା ଏବଂ ଔଷଧ ଆବିଷ୍କାର ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଇସ୍ରାଏଲରୁ ଇଟାଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ କରୋନାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ନୂତନ ସୂଚନା ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଭାରତରେ ଫାଭିପିରାଭିର୍ ଔଷଧର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ।

ଶୋଖର ମାଣ୍ଡେ ଫାଭିପିରାଭିର୍ କୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଔଷଧ ବୋଲି କହି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ଦେଢ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଲୋକମାନେ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଔଷଧ ପାଇପାରିବେ ।

ଫାଭିପିରାଭିର୍ ଏଭିଗନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ । ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ଯାହା ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ଅନ୍ୟ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ଔଷଧ ମୁଖ୍ୟତଃ ଜାପାନର ଟୋୟାମା କେମିକାଲ୍ (ଫ୍ୟୁଜିଫିଲ୍ମ ଗ୍ରୁପ୍) ଉତ୍ପାଦନ କରେ । ଜାପାନ ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ୨୦୧୪ରେ ଔଷଧ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା । ୨୦୧୬ରେ ଫ୍ୟୁଜିଫିଲ୍ମ ଏହାର ଲାଇସେନ୍ସ ଚୀନର ଏକ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ଏହା ଏକ ଜେନେରିକ୍ ଔଷଧ ହୋଇଗଲା ।

ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ଚୀନ୍ ରେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଫାଭିପିରାଭିର୍ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଥିଲା । ୮୦ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ଔଷଧ ଅନ୍ୟ ଔଷଧ ଅପେକ୍ଷା ଭାଇରାଲକୁ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୯୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ସିଟି ସ୍କାନରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି । ତେବେ ଏହି ରୋଗର ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କେତେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ଚୀନ୍ ର ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଝାଙ୍ଗ ଶିନମିନ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫାଭିପିରାଭିର୍ ଔଷଧକୁ ଉହାନ ଏବଂ ଶେନଝେନରେ ୩୪୦ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଭଲ ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଔଷଧ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ।

ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଇଟାଲୀ କୋଭିଡ୍-୧୯ର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଔଷଧ ଭାବରେ ଫାଭିପିରାଭିର୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ଏବଂ କରୋନାରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଭାବିତ ତିନୋଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତେବେ ଇଟାଲୀର ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ଏହି ଔଷଧ ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ଏହା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୬ରେ ଜାପାନ ସରକାର ଇବୋଲା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଗିନିରେ ଜରୁରୀ ସହାୟତା ପାଇଁ ଫାଭିପିରାଭିର୍ ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା। ଜାପାନରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଫାଭିପିରାଭିର୍ ଔଷଧ ଦେବାକୁ ସରକାରୀ ଅନୁମୋଦନ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଏହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts