Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ରେକର୍ଡ ହ୍ରାସ ପରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ମିଳିବ କେତେ ଫାଇଦା ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ବଜାରର ଗଣିତ

21/04/2020 at 5:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୦୪: ଗତ ଅନେକ ମାସ ହେବ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ହ୍ରାସ ପାଇ ଚାଲିଛି। ମାତ୍ର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀ ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ କାରଣରୁ ତୈଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମନ୍ଦି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସ୍ଥିତି ଏମିତି ଉପୁଜିଛି ଯେ, ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଶୂନ୍ୟରୁ ତଳକୁ ଖସି  ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା -୪୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ ତୈଳ ଦର ୨୧ ବର୍ଷର ସବୁଠୁ ନିମ୍ନସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଏହାର କାରଣର ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ଦେଶ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ଥମି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ଉତ୍ପାଦନ ପୂର୍ବ ପରି ଜାରି ରହିଥିଲା। ଏବେ ସବୁ ଦେଶ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ତେଲ ମହଜୁଦ ରହିଛି ଏବଂ ତେଲ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଜାଗା ନାହିଁ। ଫଳରେ ତେଲ୍ ବିକ୍ରି ନହେବାରୁ ତୈଳ ଦର ଅହେତୁକ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସମେତ ପୂରା ଦୁନିଆରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ରେଟ୍‌ରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍‌ ମିଳୁଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ହ୍ରାସ ପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ କି ନାହିଁ…

ଓଏଲ ପ୍ରାଇସ୍ ଇନଫରମେସନ ସର୍ଭିସ ସମ୍ଵନ୍ଧିତ ଅଧିକାରୀ ଟମ୍ କ୍ଲୋଜ କହିଛନ୍ତି ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ନୁହଁ ଯେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ଲାଭ ମିଳିବା ଥୟ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର  ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ୍ କିମ୍ଵା ଗ୍ୟାସ୍‌ର ମୂଲ୍ୟରେ ବହୁତ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ଯାହା କିଛି ବି ହ୍ରାସ ହେବ ତାହା ମେ ସୁଦ୍ଧା ହିଁ ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବଡ କଥା ଏହା ଯେ, ଭାରତ ସମେତେ ଅଧିକାଂଶ ସରକାର ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ତେଲର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ନିଜର ତୈଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ ଭରିବାରେ ଜୁଟିଛନ୍ତି, ଯେମିତି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାର ଲାଭ ମିଳିବ।

ଭାରତ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଟିକସ କମାଇବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ

ଭାରତର କଥା ଯଦି କୁହାଯାଏ, ତେବେ ସରକାର କରୋନା ଫଣ୍ଡରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ରାଶିର ଭରଣା ଅଶୋଧିତ ତୈଳରେ ହୋଇଥିବା ହ୍ରାସ ଜରିଆରେ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛି। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସଂସଦରେ ଆଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏବେ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲରେ ଟିକସ୍ ଭାବେ ୧୮ ଟଙ୍କା ଓ ଡିଜେଲ୍ ଉପରେ ୧୨ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରି ପାରିବେ।

କେବେ ବଢିବ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ

ତୈଲ ବଜାରର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଅତିବାହିତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ହେବ ନାହିଁ କାରଣ ସଂପ୍ରତି ଯେଉଁ ଷ୍ଟକ୍ ରହିଛି ତାହା ଶେଷ ହେବାରେ ସମୟ ଲାଗିବ। ତେଣୁ ଅନେକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର  ହ୍ରାସ ଘଟି ଚାଲିବ।

   Related Posts