Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

କ୍ଷେତ ଉଜାଡିଦେଲା ବୁଲବୁଲ : ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

10/11/2019 at 10:28 AM

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ୧୦/୧୧: ଲଗାଣବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଚାଷୀର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବାବେଳେ ଆଉ ଯାହା କିଛି ବାକି ଥିଲା ପୁଣି ବାତ୍ୟା ବୁଲବୁଲ ସବୁକିଛି ଧୁଳିସାତ କରି ଚାଲିଯାଇଛି । କେଉଠି ଗଛ ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣିତ ଆଉ କେଉଠି ଗଛରେ ଫଳିଥିବା ଧାନ ପନିପରିବା ଗଛ ସହ ପଚିଗଲାଣି ତେଣୁ କିଭଳି ରୁଣ ସୁଝିବ ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ।

ପ୍ରଥମେ ଲଗାଣବର୍ଷା ଆଉ ତାପରେ ବୁଲବୁଲ ଯେମିତି ଚାଷି ଉପରେ ଚଡକ ପଡିଛି। ବିଧାତା ଦାଉ ସାଜିଲା ଭଳି ଚାଷିର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଚାଲିଯାଇଛି  ଏ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇର  ସାସନ ପଂଚାୟତର ଦୃଶ୍ୟ। କେବଳ ଶାସନ ନୁହେଁ,ଗଙ୍ଗାରାମପୁର ପଚଂ।ୟତ ଓ କଖାରୁଣୀ ପଚଂ।ୟତ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପଚଂ।ୟତ ଚାଷ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ବାତ୍ୟା ବୁଲବୁଲ । ପାଣି ପାଗବିଭାଗ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ବୁଲବୁଲ ବେଶି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ରାଜନଗର ଓ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଅଂଚଳରେ । ଯେମିତି ଏହି ଚାଷିମାନଙ୍କ ଉପରେ ବୁଲବୁଲ ରାକ୍ଷାସ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇବା ସହିତ ଚାଷିର ବର୍ଷକ ଧାନ ସମେତ ପନିପରିବା ସଂମ୍ପୁର୍ଣ ନଷ୍ଟ କରି ଚାଲିଯାଇଛି । ଚାଷୀ ଏବେ କିପରି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବ ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି । କାରଣ ଏଠିକାର ଚାଷୀ ଖାଲି ଧାନ ନୁହଁ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରିଥାନ୍ତି । ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ଧାନ ସହ ସମସ୍ତ ପରିବା ଚାଷ ମଧ୍ୟ ଉଜୁଡି ଯାଇଛି । ଏଠିକାର ଚାଷୀ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସମ୍ପୁର୍ଣ ଚାଷ ଉପରେ ବର୍ଷସାରା ନିର୍ଭର କରୁଥିବାବେଳେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା କିନ୍ତୁ ସବୁ ଆଶାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । କିପରି ଚଳିବ ଚାଷୀ ଓ ତାର ପରିବାର ସେ ନେଇ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଭିନ୍ନ ସୋସାଇଟିରୁ ଋଣ ଓସୁନା ବନ୍ଧକ ରଖି ଧାର କରଜ କରି ଚାଷ କରିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ କିପରି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବେ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର କିପରି ବର୍ଷସାରା ଭରଣପୋଷଣ କରିବ ସେ ନେଇଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ । ସରକାରି ସହାୟତା କିପରି ତୁରନ୍ତ ମିଳିପାରିବ ଓ ଚାଷି ତାର ପୁଣି ଥରେ ଚାଷକାମ ଆରମ୍ଭ କରିବ ତାକୁ ହିଁ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି ଏଠାକାର ଚାଷୀ । ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରସାସନିକ ଅଧତ୍କାରୀ କ୍ୟାମେରା ସାମ୍ନାରେ କିଛି ନକହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ଚାଲିଛି ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

କେବେ ଚାଷି ତାର ଚାଷର କ୍ଷତି ପୁରଣ ପାଉଛି ଏବଂ ଚାଷ ଆଉଥରେ ଆରମ୍ଭ କରୁଛି ଆଉ ଚାଷୀ ମନରେ ଖୁଶୀର ଲହରୀ ଖେଳିବ ତାହା ଦେଖିବାର କଥା ।

   Related Posts