Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରୁ ପୁଣି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୪ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୩୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୨୦୦୧୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : MDH ମସଲାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଗୋପ : ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଏଏସଆଇ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ ପଶିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ହାଣିଲେ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମିଳିଲାନି ଜାମିନ୍, ନିଜ ବେକ କାଟିଦେଲେ କଏଦୀ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ କୁମ୍ଭୀର ଆତଙ୍କ : ଲୋକେ ଭୟଭୀତ

25/11/2019 at 3:23 PM

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ୨୫/୧୧: ମାତିଛି କୁମ୍ଭୀର। କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଆୟବା ପଂଚାୟତର ଗୋବରୀ ନଦୀରେ କୁମ୍ଭୀର ଦେଖାଯିବା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ। ନଦୀ କୂଳିଆ ଲୋକମାନଙ୍କର ନଦୀକୁ ଯିବା ଆସିବା ଏକ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦ୍ ହୋଇଯାଇଛି। କୁମ୍ଭୀର ଯେ କେତେବେଳେ କାହାକୁ ଟାଣି ନେବ କିଛି କହି ହେବନି। ତେବେ କେବଳ ମଣିଷ  ନୁହନ୍ତି ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କ  ଜୀବନ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି ବିପଦ।

ନଦୀ ପଠାରେ ଖରା ଖାଉଛି କୁମ୍ଭୀର। ଏଇ ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହୋଇ ଯିବା ପରେ ସତେ ଯେମିତି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଭିତରେ ଖେଳିଯାଇଛି ଆତଙ୍କ। କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ୍ ଆୟବା ପଂଚାୟତରେ ଗୋବରୀ ନଦୀରେ ଏବେ କୁମ୍ଭୀରକୁ ନେଇ କୋକୁଆ ଭୟ। ପ୍ରାୟ ସପ୍ତାହେ ହେବ ନଦୀର ବିଭିନ୍ନ କୁଦ ଅଥବା ପଠା ଜାଗାରେ କୁମ୍ଭୀର ଦେଖା ଯାଉଛି। ନଦୀକୂଳରେ ଥିବା ନରଣପଡା, ଗଣ୍ଡାକିଆ, ମଧୁରକୂଳ, ଲୋକନାଥପୁର, ଭେଡି ସାହି, ଅଳେଇଳ ଓ କଇଁକୂଳା ପ୍ରଭୃତି ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୩ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି। ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଚଳୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବେ ନଦୀଠୁ ଦୂରରେ। ଏମିତିକି ନଦୀରେ ଗାଧୁଆପାଧୁଆ ବି ବନ୍ଦ୍ ହୋଇଯାଇଛି।

ଏଠାରେ ଗୋବରୀ ନଦୀରେ ଏକାଧିକ କୁମ୍ଭୀର ଦେଖିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। କେବଳ ମଣିଷ ନୁହନ୍ତି ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ମଧ୍ୟ କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ନଦୀସଂଲଗ୍ନ କେନାଲ ଅଥବା ଦଳ ଗାଡିଆକୁ କୁମ୍ଭୀର ପଶି ଆସିବାର ନଜିର ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ରହିଛି। ନିୟୁଜ-7 ରୁ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ କୁମ୍ଭୀର ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନର ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଗୋବରୀ ନଦୀରେ କୁମ୍ଭୀରଙ୍କ ବସା ଠାବ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ ବୋଲି ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି।

ଦିନକୁ ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ ଗୋବରୀ ନଦୀରେ କୁମ୍ଭୀର ମେଳି କରିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି। 

   Related Posts