Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ସଙ୍କଟରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର, କରୋନା ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ନାହିଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅର୍ଥ : ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ଚୀନକୁ କରିଥିଲେ ସାହାଯ୍ୟ

20/03/2020 at 7:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୩ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନ ଘୋର ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି। ଏଯାଏଁ ୩୦୧ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି | ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ସିନ୍ଧ ରାଜ୍ୟର | କେବଳ ସିନ୍ଧରେ ୨୦୮ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଏହାଛଡା ପଞ୍ଜାବରେ ୩୩, ଖେବରରେ ୧୯, ବେଲୁଚିସ୍ତାନରେ ୨୩, ଇସ୍ଲାମଵାଦରେ ୨ ଓ ଗୁଲାମ କାଶ୍ମୀର ୧୬ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି | ପାକିସ୍ତାନରେ ଏବେଯାଏଁ କରୋନାରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ନାହିଁ କି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ |

ଇମ୍ରାନ ଖାନ ନିଜେ ଏହା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି | ଇମ୍ରାନଙ୍କ ବୟାନରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା | ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସ୍ୱଚ୍ଛଳ ନଥିବା ଦେଶର ଋଣ କ୍ଷମା କରି ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ସେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ | ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଟିଭିରେ ଇମ୍ରାନ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ଗରିବ ଦେଶ ବୋଲି ନିଜେ କହିଥିଲେ | ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଭଳି ପାକିସ୍ତାନରେ ଲକ ଡାଉନ କରାଯାଇପାରିବନାହିଁ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ | ଲକ ଡାଉନ କଲେ ସହରବାସୀ ଭୋକ ଉପାସରେ ମରିଯିବେ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି | ଏଭଳି କଲେ ଦେଶବାସୀ ଭୋକ ଉପାସରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ|

ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତି ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଧିକ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଚୀନକୁ ମାସ୍କ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷ ଯୋଗାଇଥିଲେ | ଚୀନର ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଖବରରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା | ଖବର ସମ୍ପର୍କରେ ସକାରାତ୍ମକ ଭାବ ପ୍ରକାଶ କରି ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ଥିବା ଚୀନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲା | ତେବେ ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, କରୋନା ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିସାରିଥିଲା ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ କାହିଁକି ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ବସିଥିଲା ? ସେତେବେଳେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷ କାହିଁକି ଷ୍ଟକ ରଖିନଥିଲା ? ଏବେ ସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେବା ପରେ ଇମ୍ରାନ ଦେଶକୁ ଗରିବ କହି ସାହାଯ୍ୟ ଭିକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବୁଧବାର ଦିନ ଚୀନରୁ ଫେରିଛନ୍ତି | ସେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଚୀନ ଯାଇଥିଲେ | କରୋନା ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ ତାଙ୍କୁ ପୁରା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି | ଏହି ପ୍ରତିଶୃତି ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିଛନ୍ତି | 

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭାଇରସ ସ୍ୱର ବିଶ୍ୱରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି | ଏଯାଏଁ ୧୬୬ ଦେଶକୁ ଏହି ଭାଇରସ ମାଡି ସାରିଲାଣି | ଏଯାଏଁ ବିଶ୍ୱର ୮୬୫୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି | ୨ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ୮୬୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି |

   Related Posts