Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କ୍ରିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ବ୍ରେକିଂ ନ୍ୟୁଜ୍‌ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରେ ୨୨ରେ ଖେଳାଯିବ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌, କେଉଁଠି ?

16/05/2020 at 1:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୦୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କ୍ରିକେଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ। ତେବେ ଖୁବଶୀଘ୍ର କ୍ରିକେଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଭାରତଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଥିବା କାରିବିଆନ୍ ଦେଶ ସେଣ୍ଟ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ୨୨ ମଇରୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ, T10 କ୍ରିକେଟ୍ ଲିଗ୍ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ।

ଏହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ସାରାବିଶ୍ୱରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଟକି ରହିଛି । ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଭିତ୍ତିକ ଟି -10 ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଭିନ୍ସି ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ବିପିଏଲ୍) ୨୨ ମଇରୁ କାରିବିଆନ୍ ଦେଶ ସେଣ୍ଟ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରେନାଡାଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଯେଉଁଥିରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ହେତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ କ୍ରିକେଟ୍ ସମେତ ବିଶ୍ୱରେ କ୍ରୀଡା ଅଟକି ରହିଛି। ଯଦିଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାନୁୟୁ ପୁନର୍ବାର କ୍ରିକେଟ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ହେବ, ଯେତେବେଳେ କି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ର ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ସଦସ୍ୟତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

ସେଣ୍ଟ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରେନାଡା କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଆୟୋଜକ ।  କ୍ରିକେଟ୍ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି) ର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଶାଲୋଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଇଏସପିଏନ୍ କ୍ରିକନଫୋଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୬ଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦଳ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ବିପିଏଲ୍ ର ଉଦଘାଟନୀ ସିଜିନ୍‌ ହେବ ଯାହା ମେ ୨୨ ରୁ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଣ୍ଟ୍ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ୍ର ଆର୍ନୋସ୍ ଭାଲ୍ ସ୍ପୋର୍ଟିଂ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଖେଳାଯିବ। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି, ବିପିଏଲ୍ ପ୍ରଥମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବଲ୍‌ରେ ଲାଳ ଲଗାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ସେଣ୍ଟ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରେନାଡା ସରକାର କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ନିଲାମ ୧୧ ମଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୭୨ଖେଳାଳି ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛଅ ଜଣ ‘ମାର୍କେ ଖେଳାଳି’ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ର କେସ୍ରିକ୍ ୱିଲିୟମ୍ସ , ଓପନର୍ ସୁନୀଲ ଆମ୍ବ୍ରିସ୍ , ବାମହାତୀ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଓବେଡ ମ୍ୟାକକୋଇ ମଧ୍ୟ ମାର୍କେ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ନାମିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦଶ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ମୋଟ ୩୦ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ | ପ୍ରତିଦିନ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ | ଶାଲୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ VPL କୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେବାକୁ CWI କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଏ ବାବଦରେ CWI ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଜନି ଗ୍ରେଭ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଅପରେସନ୍ ମ୍ୟାନେଜର ରୋଲାଣ୍ଡ ହୋଲ୍ଡରଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ CWI କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛୁ, ମୁଁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଶା କରୁଛି | ଶାଲୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେଣ୍ଟ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରାନାଡାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ମାତ୍ର ୧୮ ଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି  । ଯେଉଁଥିରେ ଦଶ ଜଣ ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି।

   Related Posts