Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭର ହେବାକୁ ଥିଲା ଇଚ୍ଛା, ହେଲେ ଭଉଣୀମାନେ ବଦଳାଇଥିଲେ ଭାଗ୍ୟ : ଭଜ୍ଜିଙ୍କ ବର୍ଥଡେରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଅକୁହା କଥା

3/07/2021 at 11:32 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩/୭ : ଦିନଥିଲା ଏହି ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନ ବୋଲରଙ୍କୁ ଭୟ କରୁଥିଲା ଶକ୍ତିଶାଳୀ କଙ୍ଗାରୁ ଦଳ । ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରିକି ପଣ୍ଟିଂଙ୍କୁ ଚକମା ଦେଖାଇଥିଲେ ଏହି ମହାନ ଖେଳାଳି । ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ ବୋଲର ହେଉଛନ୍ତି ହରଭଜନ ସିଂ । ଆଜି ହେଉଛି ତାଙ୍କ ବର୍ଥ ଡେ, ୪୧ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି ଭଜ୍ଜି । ୧୯୮୦ ଜୁଲାଇ ୩ରେ ଜଲନ୍ଧରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏହି ମହାନ ତାରକା ୧୦୩ ଟେଷ୍ଟ, ୨୩୬ ODI ଏବଂ ୨୮ଟି ଟି-20 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି ।

ହରଭଜନ ସିଂଙ୍କ ନାଁରେ ଟେଷ୍ଟରେ ୪୧୭ ୱିକେଟ୍, ODI ରେ୨୬୯ଟି ୱିକେଟ୍ ଏବଂ ଟି-20 ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲରେ ୨୫ ୱିକେଟ୍ ରହିଛି । ହରଭଜନ ସିଂଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଫଳତା ହେଉଛି ସେ ୨୦୦୭ରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ ୨୦୧୧ରେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଛନ୍ତି । ତେବେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଆଜି ଜାଣିବା ଏକି ଗୁମର କଥା । ଅର୍ଥାତ୍ ଦିନଥିଲା କ୍ରିକେଟ ମୈଦାନ ଛାଡି ହରଭଜନ ସିଂ ଟ୍ରକ୍ ଡ୍ରାଇଭର ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

୧୯୯୮ ମସିହାରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ହରଭଜନ ସିଂଙ୍କୁ ଦେଢ ବର୍ଷ ପରେ ବାହାର କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ କୁମ୍ବଲେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଷ୍ଟାର ସ୍ପିନର ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ୟ ସ୍ପିନରମାନେ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ। ସୁଯୋଗ ଅଭାବରୁ ହରଭଜନ ସିଂ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ପିତାଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ । ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ହରଭଜନ ସିଂଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ ପରିବାର ଚଳାଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ଏହି ୨୧ ବର୍ଷୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ଥିଲା । ମା ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଭଉଣୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱଭାର ଥିଲା ଭଜ୍ଜିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ପାଖରେ କୌଣସି ଚାକିରୀ ନଥିଲା କିମ୍ବା ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନଥିଲେ । ଶେଷରେ ହରଭଜନ କ୍ରିକେଟ୍ ଛାଡି ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଟ୍ରକ୍ ଡ୍ରାଇଭର ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ସେ କାନାଡା ଯାଇ ଏକ ଟ୍ରକ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ।

ତେବେ ହରଭଜନ ସିଂଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀମାନେ ଏପରି କରିବାକୁ ଆକଟ କରିଥିଲେ । କ୍ରିକେଟ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପରିବାର ଲୋକେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ୨୦୦୦ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ହରଭଜନ ସିଂ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ହାରାହାରି ୧୩.୯୬ରେ ୫ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୨୮ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ହରଭଜନ ସିଂ ୨୦୦୧ମସିହାରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଏହି ସ୍ପିନର ହିସାବରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଇତିହାସ । ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଦଳ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ । ହରଭଜନ ସିଂ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । କୁମ୍ବଲେଙ୍କ ଆଘାତ ପରେ ହରଭଜନ ସିଂ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ ।

ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ହରଭଜନ ସିଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଉପରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ହରଭଜନ ୧୩ ୱିକେଟ୍ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ୧୫ ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

   Related Posts