Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||

କୋଭିଡ୍ ଭାକସିନରେ ଗାଈ ରକ୍ତ ମିଶିଛି, ଟିକା ନିଅନି

29/12/2020 at 3:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯/୧୨:   କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ଥମିନାହିଁ । କୋଭିଡ୍ ଭାକସିନ୍ କେବେ ଆସିବ ତାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦେଶ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । କିଛି ଦେଶରେ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ମଧ୍ୟ ହୋଇଗଲାଣି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଭାକସିନର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଚାଲିଛି । ଅତିଶୀଘ୍ର ଟିକା ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭାର ନେତା ସ୍ୱାମୀ ଚକ୍ରପାଣିଙ୍କ ବୟାନ ଏବେ ବିବାଦ ବଢାଇ ଦେଇଛି ।

ସ୍ୱାମୀ ଚକ୍ରପାଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହିନ୍ଦୁମାନେ ଟିକା ନନେବା ଦରକାର । କାରଣ ଏଥିରେ ଗାଈର ରକ୍ତ ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଦେଶରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା ଅନୁଚିତ । ଏଥିପାଇଁ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାକସିନ ଦେଶକୁ ଆଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ସରକାର କିଛି କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଦରକାର । ଭାକସିନରେ ଗାଈର ରକ୍ତ ବା ଏପରି କିଛି ପଦାର୍ଥ ନଥିବା ଦରକାର ଯାହା ସନାତନ ଧର୍ମର ଭାବନାକୁ କ୍ଷତି ପହଁଚାଇବ । କରୋନା ଅତିଶୀଘ୍ର ଦୂର ହେଉ କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ଧର୍ମ ନଷ୍ଟ କରିହେବ ନାହିଁ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେକୌଣସି ଔଷଧ ତିଆରି ହେଉଛି ତାବାବଦରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଜରୁରୀ । ଆମେରିକାରେ ଯେଉଁ ଭାକସିନ୍ ତିଆରି ହୋଇଛି ସେଥିରେ ଗାଈର ରକ୍ତ ମିଶିଥିବା ସୂଚନା ମିଳୁଛି । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗାଈ କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ଗାଈ ରକ୍ତ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ମିଶିଲେ ଧର୍ମକୁ କ୍ଷତି ପହଁଚିବ । ଜୀବନ ଚାଲିଗଲେ ମଧ୍ୟ ଧର୍ମକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଗାଈର ରକ୍ତ ମିଶିଛି ନା ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ନେହେଲା ଯାଏଁ ଟିକା ନେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts