Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପର ଧମାକାଦାର ଆରମ୍ଭ : PNGକୁ ୧୦ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇଲା ଓମାନ, କମାଲକଲେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଜତୀନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ, ଜବତ ହେଲା ୨୦ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉତପାତ୍‌ ଜାରି, ୨ ଅଣ-କାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବିସିସିଆଇ ନୂତନ କୋଚ୍ ଏବଂ ସପୋର୍ଟିଂ ଷ୍ଟାଫ ପାଇଁ ମଗାଇଲା ଆବେଦନ, ଏମିତି ରହିଛି ସର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବଜ୍ରପାତ, ୧୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ଦେଲା ଶାଶୂ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ…
  • ||
  • ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ନିଖୋଜ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋଡିଲେ ସେନା ସହାୟତା
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନସେଲିଂ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ଚଏସ ଲକିଂ କରିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||

କେବେ ଆସିବ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର? କେତେ ଭୟଭୀତ ହେବ ପ୍ରକୋପ, ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ସରକାରୀ ପ୍ୟାନେଲ ବୈଜ୍ଞାନିକ

4/07/2021 at 9:38 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪/୭: ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଭୟାବହ ରୂପ ନେଇପାରେ । ଏଭଳି କହି ଚେତାଇଛନ୍ତି ମହାମାରୀ ମଡେଲ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକ ସରକାରୀ କମିଟିର ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ତେବେ ସେ କହଛନ୍ତି ଯଦି ଲୋକେ କଟକଣା ମାନି ଚଳିବେ ତେବେ ହୁଏତ କିଛିଟା ଲାଘବ ହୋଇପାରେ । ଅର୍ଥାତ ଆମେ ଯଦି ସତର୍କ ରହିବା ତାହାଲେ ୨ୟ ଲହରରେ ଦେଖେଦେଇଥିବା ବିପଦ ଅର୍ଥାତ ସଂକ୍ରମଣ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ହାର କମିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ‘ଫର୍ମୁଲା ମଡେଲ’ କିମ୍ବା କୋଭିଡ -19 ର ଗାଣିତିକ ଆକଳନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମଣିନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭୂତାଣୁର ଏକ ନୂତନ ରୂପ ଆସେ ତେବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ ଗତ ବର୍ଷ ଗାଣିତିକ ମଡେଲ ବ୍ୟବହାର କରି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବାକୁ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା ।

ଏହି କମିଟିରେ ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆଇଆଇଟି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏମ ବିଦ୍ୟାସାଗର ଏବଂ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍ (ମେଡିକାଲ୍) ଡେପୁଟି ଚିଫ୍ ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ମାଧୁରୀ କାନିତକର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । କୋଭିଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ପ୍ରକୃତ କାରଣର ପୂର୍ବାନୁମାନ ନକରିବାରୁ ଏହି କମିଟି ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ।

ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଲନ କରାଯାଉଛି କି, ତୃତୀୟ ଲହରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି, ଟିକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯଉଛି । ଯାହାକି ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ସମୟରେ ହୋଇନଥିଲା । ଏନେଇ ସବିଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସବିଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

“ଆମେ ତିନୋଟି ଦୃଶ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛୁ । ଜଣେ ଆଶାବାଦୀ । ଏଥିରେ, ଆମେ ଅନୁମାନ କରୁଛୁ ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ଜୀବନ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରି ଆସିବ । ଭୂତାଣୁର ପୁନର୍ବାର ପୁନଃଉଦ୍ଧାର ହେବ ନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ । ଏଥିରେ ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଟିକାକରଣ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ଅଗ୍ରୱାଲ ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ତୃତୀୟ’ଟି ହେଉଛି ନିରାଶାବାଦୀ ।

ଏହାର ଏକ ଅନୁମାନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀଠାରୁ ଭିନ୍ନ । ଏକ ନୂତନ, ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଫର୍ମ ଅଗଷ୍ଟରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । (ଏହା ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ନୁହେଁ, ଯାହା ଡେଲଟା ଠାରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ନୁହେଁ)। ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଅଂଶୀଦାର କରିଥିବା ଏକ ଗ୍ରାଫ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ଥିର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ତୃତୀୟ ଲହର ଅକ୍ଟୋବରରୁ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁମାନ ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts