Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

Covid ବିରୋଧରେ କରୋନା ଭାକ୍ସିନ ନୁହେଁ ଅମୋଘ ଅସ୍ତ୍ର, ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ ନିୟମ: WHO

17/12/2020 at 6:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୧୨: ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ କରୋନା ଭାକ୍ସିନକୁ ମହାମାରୀର ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର ମନେ କରୁଛି। ତେବେ ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ (ଡବ୍ଲୁଏଚଓ) ଙ୍କ ଜନୈକ ଅଧିକାରୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କରୋନା ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଭାକ୍ସିନ ଆସିଛି ସତ ହେଲେ ଏହାକୁ ସିଲଭର ବୁଲେଟ୍ (ଅଚୁକ ଔଷଧ) କୁହାଯାଇପାରିବନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପେସିଫିକ୍ ରିଜିୟନ ଡାଇରେକ୍ଟର ତାକେସୀ କାସେଇ।

ଏ ନେଇ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ରିଫିଙ୍ଗକୁ ଗୁରୁବାର ସମ୍ବୋଧିତ କରି ତାକେସୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜରେ ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂତାଣୁ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଭିଡ ନିୟମରେ ସାମାନ୍ୟ ଅବହେଳା ବି ଘାତକ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷ କରି ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସ୍କ ଯୁବବର୍ଗ ଓ ସାମାଜିକ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟକରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏଥିଲାଗି ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏଥିରୁ ଭାକ୍ସିନ ଆସି ସାରିଥିଲେ ବି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଚାନକ ସୁଧାରର ସେଭଳି କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ଏଣୁ ଆମେ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବା ସତର୍କତାରେ ସାମାନ୍ୟ ଅବହେଳା ବି କରିବା କଥା ନୁହେଁ। କେବଳ ନିଜର ନୁହେଁ ଆମ ସହ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ଅଧିକ ସତର୍କ ହେବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ଭାକ୍ସିନ ଯୋଗୁ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବନି ସେପରି ବି କହି ହେବନି। ବ୍ରିଟେନରେ ଭାକ୍ସିନର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହେଲାଣି। ହେଲେ ଯେତିକି ଭାକ୍ସିନ ବଳକା ଅଛି ତାହା ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଟିକାକରଣ ଲାଗି ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ।

ଏଣୁ ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ରିଜିଓନାଲ ଡାଇରେକ୍ଟରଙ୍କ କହିବା କଥ ବି ଠିକ୍‌ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ଅସରଦାର ଭାକ୍ସିନର ଆବିଷ୍କାର ଭିନ୍ନ କଥା, ତାକୁ ଉତ୍ପାଦନ କରି ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଡୋଜ ଆକାରରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଆଉ ଏକ କଥା। ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ସେହିମାନଙ୍କର ଟିକାକରଣ ହେଇପାରୁଛି ଯେଉଁମାନେ ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ସବୁଲୋକଙ୍କ ଏକକାଳୀନ ଟିକାକରଣ ହୋଇପାରୁନଥିବାରୁ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେଭଳି ବୃହତ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆକଳନ କରିବା ଅନୁଚିତ। ଏଣୁ ଅଭ୍ୟାସ ନ ବଦଳାଇ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିଲେ ମାସ୍କ, ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା ଓ ଗହଳିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଜରୁରି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts