Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ସ୍ୱାମୀ ସାଜିଲା ସୈତାନ୍, କୁରାଢି ଚୋଟରେ ନେଇଗଲା ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନ
  • ||
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ଭାରତରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା, Zydus-Cadila କରୁଛନ୍ତି ଟ୍ରାଏଲ

5/06/2021 at 2:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୬: ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ପ୍ରକୋପ କମିବାରେ ଲାଗୁଛି । ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବିପଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ । ତେବେ ଆଗକୁ ତୃତୀୟ ଲହର ଆସୁଛି ବୋଲି ଏବେଠାରୁ ସତର୍କ କରାଇଲେଣି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଆଉ ଏହି ତୃତୀୟ ଲହର ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ବେଶି ବିପଦ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ଆସିନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଖୁସି ଖବର ହେଉଛି ଯେ ସ୍ୱଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଜିଡସ୍-କ୍ୟାଡିଲା ୧୨ ରୁ ୧୮ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଯଦି ସବୁକିଛି ଠିକ ଅଛି ତେବେ ଏହି ଟିକା ଏହି ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସ୍ଥିତ କମ୍ପାନୀ ଜିଡସ୍-କ୍ୟାଡିଲା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରିଛି । ଏହି ଟିକା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ ।

ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଡ୍ରଗ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ରୁ ଅନୁମତି ମାଗିବ। ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଶିଳ୍ପ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସହାୟତା ପରିଷଦ ସହଯୋଗରେ Zydusର ଟିକା ZyCov-D କୁ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଟିକା ସମ୍ପର୍କରେ କମ୍ପାନୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାଖଲ କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ତିନୋଟି ଡୋଜ ଦିଆଯିବ । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ ହଜାର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ କମ୍ପାନୀ ୫ରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ନିକଟରେ, NITI ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ତଥା ଟିକା ଉପରେ ସ୍ପେଶାଲ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ର ମୁଖ୍ୟ ଡ Dr ଭି.କେ ପାଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଜିଡସ୍-କ୍ୟାଡିଲା ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପାନୀର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଆସିବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦେବା କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ତାହା ସ୍ଥିର ହେବ।

   Related Posts