Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କର ଚାଲି ଯାଉଛି ସ୍ୱର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ…

27/09/2021 at 3:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୯: ଦୁନିଆରେ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବା ଦିନରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଭାଇରସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କିଛି ତଥ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜଧାନୀ କୋଲକାତାରେ ଏହି ମହାମାରୀ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସହରରେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ଅନେକ ଲୋକ ନିଜର ସ୍ୱର ହରାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଯଦିଓ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ସାମୟିକ ସମସ୍ୟା, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, ସିଏମଆରଆଇ ହସ୍ପିଟାଲର ପୁଲମୋନୋଲୋଜିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜ ଧର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଂଶିକ ସ୍ୱର ହରାଇବା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ, କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱର ଫେରି ଆସିବ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣରେ ଫୁସଫୁସ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା କାରଣରୁ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ‘ଲଙ୍ଗସ୍ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍’ କୁହାଯାଏ। ଏହି ମାମଲାରେ କିଛି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ସ୍ୱର ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ଏହା କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲେରିଂକ୍ସ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଫୁସଫୁସ କ୍ଷମତା କମିଯାଏ, କଥା କହିବା କମ୍ ହୋଇଯାଏ। ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କ କଥା କହିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିବା ସମୟରେ ବିରତି ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଉ। ସମୟ ସହିତ ଏଥିରେ ଉନ୍ନତ ଆସିଥାଏ କାରଣ ସଂକ୍ରମଣ ଭଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡରେ ଭୋକାଲ୍ କର୍ଡର ଫୁଲିବା ହେତୁ ସ୍ୱରର କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ, କିମ୍ବା ଏହାକୁ କର୍କଶ କରିଥାଏ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫୁଲାକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟେରଏଡ ଯଥେଷ୍ଟ, ଯେତେବେଳେ ଫୁଲା କମିଯାଏ ସ୍ୱର ଫେରି ଆସିଥାଏ।

   Related Posts