Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ବେଙ୍ଗଲରେ ହ୍ରାସ ହେଉଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, କମୁଛି ପଜିଟିଭିଟି

30/05/2021 at 8:16 PM

କୋଲକାତା ୩୦।୫: କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଲାଗି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର କୋଭିଡ ଲକଡାଉନକୁ ଆଉ ୧୫ ଦିନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ବଢି ଚାଲିଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ଆୟତ୍ତ ଲାଗି ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସରକାର ଲାଗୁ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଲକଡାଉନ୍‌ ବେଶ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଲକଡାଉନ ଅବଧି ଶନିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏହି ଦିନ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଢେର ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ବିଭାଗ କହିଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନ ଆରମ୍ଭ କାଳରେ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯେତିକି ଥିଲା ଗତ୫ ଦିନ ହେଲା ସେଥିରେ ହ୍ରାସ ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ସେହି ଅନୁସାରେ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ମଧ୍ୟ ଖସିଥିଲା। ତେବେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ  ଆୟତ୍ତାଧୀନ କରିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ କଟକଣାକୁ ଆଉ ୧୫ ଦିନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ଜାରି ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଶନିବାର ୧୧ ହଜାର ୫୧୪ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଚିହ୍ନଟ ପଜିଟିଭ ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଏହା ଢେର କମ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୧୮.୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଛି। ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ତାରିଖ ଦିନ ଏହି ହାର  ୩୨.୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ୩୦ ଏପ୍ରିଲରେ  ୩୨.୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ମେ ୨୫ ତାରିଖରେ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ ହଜାର ୫ ଥିଲା। ଧିରେ ଧିରେ ଏହା ହ୍ରାସ ହୋଇ ମେ ୨୭ ତାରିଖ ବେଳକୁ ୧୩ ହଜାର ୪୬କୁ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତି କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଏହା ସଫଳ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ମେ ୧୬ ତାରିଖ ଦିନ ପ୍ରଥମ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳକୁ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୨୯.୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ଆସି ସାରିଥିଲା। ତେବେ ଲକଡାଉନ ଏହି ହାରକୁ ୧୮.୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସାଇ ଆଣିଛି। ଆମକୁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ଏହିପରି କଷ୍ଟରେ କଟାଇବାକୁ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଲହର ଠାରୁ କମ୍‌ ରହିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଏଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୦.୫୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

   Related Posts