Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ କୋଭିଡ୍ ଶଯ୍ୟାର ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କଲେ ସରକାର

14/08/2020 at 8:04 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪|୦୮ :   ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ କୋଭିଡ ଶଯ୍ୟାର ଶୁଳ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହାସହ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଶୁଳ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସାଧାରଣ ଶଯ୍ୟା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଶୁଳ୍କ ହେଉଛି ୧୨ଶହରୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା । ଦୈନିକ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ୧୭୫୦ ଟଙ୍କା ।  ସେହିପରି ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ପାଇଁ ଶୁଳ୍କ ୨ରୁ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା, ଆଇସିୟୁରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଲାଗିଲେ ଦୈନିକ ଶଯ୍ୟା ଶୁଳ୍କ ୨ରୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା । ଆଇସିୟୁରେ ଚିକିତ୍ସିତ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ହଜାର ଭିତରେ ରହିବ । ପ୍ରତି କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ ଏହି ଦର ଲାଗୁ ହେବ । ତେବେ ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ପିଛା ଦୈନିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସରକାର ।

ସେହିପରି କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ଦୈନିକ ଶଯ୍ୟା ଶୁଳ୍କ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିବ । ସରକାରଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ବୁଝାମଣା ଅନୁସାରେ ହସ୍ପିଟାଲ ଏହିସବୁ ଶୁଳ୍କ ନେବେ ଏବଂ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ । ଏହି ଦର ଲାଗୁ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଖାଇବା ଓ ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚ, ଲଣ୍ଡ୍ରି, ସାନିଟାଇଜେସନ, ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ, ପିପିଇ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ରହିଛି ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ତଦାରଖ ଟିମ୍ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ତଦାରଖ ଟିମ୍‌ରେ ଟେକ୍ନକିଲା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ରହିବେ, ଯାହାଙ୍କର କି କୌଣସି ପ୍ରକାର ସ୍ୱାର୍ଥ୍ୟଜନିତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ନଥିବ । ସେମାନେ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା, ପରିଚାଳନାଗତ ମାନର ତଦାରଖ କରିବାକୁ ରାଜି ଥିବା ଦରକାର । ଏବଂ ସେମାନେ ମଞ୍ଜୁରୀପ୍ରାପ୍ତ ପିପିଇ ପିନ୍ଧି ସେସବୁ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ।

   Related Posts