Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାସନ ରୟ ଓ ଓ୍ଵିଲିୟମସନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ଲଗାତାର ପରାଜୟ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ହରାଇ ବିଜୟର ସ୍ଵାଦ ଚାଖିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ବିଜାପୁର ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ନକ୍ସଲ ହମ୍‌ଲା, ଜାରି ରହିଛି ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ନ୍ୟୁଜ7ରେ ପୁଣି ଆାରମ୍ଭ ହେବ ‘ହଟସିଟ୍ ’, ସିଜନ-୨ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି
  • ||
  • ଆଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ ! ଜର୍ମାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଖୁବ୍ କମ ଭୋଟରେ ହାରିଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ପାର୍ଟି, କ୍ଷମତା ଡୋର ସୋସିଆଲ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ହାତକୁ ଯିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ହୋଇନି ବେଶୀ ପବନ, କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା : SRC
  • ||
  • କାଲିମେଳା : ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଛି ୨ରୁ ୩ଫୁଟ ବର୍ଷାଜଳ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଅଟକିଛି ଯାନବାହାନ
  • ||
  • ମୋହନା : ଗଜପତିରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା ‘ଗୁଲାବ’, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ : ୪୦ ତମ ଲିଗ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବଣୁଆ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ମଞ୍ଚାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧସିଲା ମାଟି ଅତଡା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||

ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ କୋଭିଡ୍ ଶଯ୍ୟାର ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କଲେ ସରକାର

14/08/2020 at 8:04 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪|୦୮ :   ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ କୋଭିଡ ଶଯ୍ୟାର ଶୁଳ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହାସହ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଶୁଳ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସାଧାରଣ ଶଯ୍ୟା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଶୁଳ୍କ ହେଉଛି ୧୨ଶହରୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା । ଦୈନିକ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ୧୭୫୦ ଟଙ୍କା ।  ସେହିପରି ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ପାଇଁ ଶୁଳ୍କ ୨ରୁ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା, ଆଇସିୟୁରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଲାଗିଲେ ଦୈନିକ ଶଯ୍ୟା ଶୁଳ୍କ ୨ରୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା । ଆଇସିୟୁରେ ଚିକିତ୍ସିତ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ହଜାର ଭିତରେ ରହିବ । ପ୍ରତି କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ ଏହି ଦର ଲାଗୁ ହେବ । ତେବେ ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ପିଛା ଦୈନିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସରକାର ।

ସେହିପରି କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ଦୈନିକ ଶଯ୍ୟା ଶୁଳ୍କ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିବ । ସରକାରଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ବୁଝାମଣା ଅନୁସାରେ ହସ୍ପିଟାଲ ଏହିସବୁ ଶୁଳ୍କ ନେବେ ଏବଂ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ । ଏହି ଦର ଲାଗୁ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଖାଇବା ଓ ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚ, ଲଣ୍ଡ୍ରି, ସାନିଟାଇଜେସନ, ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ, ପିପିଇ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ରହିଛି ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ତଦାରଖ ଟିମ୍ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ତଦାରଖ ଟିମ୍‌ରେ ଟେକ୍ନକିଲା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ରହିବେ, ଯାହାଙ୍କର କି କୌଣସି ପ୍ରକାର ସ୍ୱାର୍ଥ୍ୟଜନିତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ନଥିବ । ସେମାନେ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା, ପରିଚାଳନାଗତ ମାନର ତଦାରଖ କରିବାକୁ ରାଜି ଥିବା ଦରକାର । ଏବଂ ସେମାନେ ମଞ୍ଜୁରୀପ୍ରାପ୍ତ ପିପିଇ ପିନ୍ଧି ସେସବୁ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ।

   Related Posts