Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

୧୦୦ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଉପୁଜେ କରୋନା ଭଳି ମହାମାରୀ, ଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ରହେ ପ୍ରଭାବ: WHO

2/08/2020 at 7:47 PM

ଜେନେଭା ୨।୮: କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ (ଡବ୍ଲୁଏଚଓ) ପୁଣି ଏକ ସତର୍କତା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ଭଳି ମହାମାରୀ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଉପୁଜେ ଓ ପ୍ରାୟ ଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ବିଶ୍ୱ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ରହେ ବୋଲି ସଙ୍ଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଆଧନମ ଘେବ୍ରେଏସସ୍ କହିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ୬ ମାସ ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜରୁରି କମିଟି ବୈଠକ ପରେ ଟେଡ୍ରୋସ ଏହି ସୂଚା ଦେଇଛନ୍ତି।

କମିଟି ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିପାରେ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। ସାରା ଦୁନିଆରେ କରୋନା ବ୍ୟାପିବାର ୭ମାସରୁ  ଅଧିକ କାଳ ହେଲାଣି। ତେବେ ଭୂତାଣୁ  ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହେବା ବଦଳେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେବା ସହ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି। କରୋନାର ଭୟାବହତା ଆକଳନ ଲାଗି ଇତି ମଧ୍ୟରେ କମିଟି ୪ ଥର ବୈଠକ କରିସାରିଲେଣି। ତେବେ ଶେଷଥର ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ କମିଟି ବୈଶ୍ୱିକ ସ୍ତରରେ କୋଭିଡ-୧୯ ବିପଦକୁ ଅଧିକ ଭାବେ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ-୧୯ ଜରୁରି କମିଟିରେ ୧୭ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଓ ୧୨ ଜଣ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ ବୈଶ୍ୱିକ ମହାମାରୀକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜରୁରି କାଳୀନ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖିବା ଲାଗି ସର୍ବସମ୍ମତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଏପରି ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦୀର୍ଘ ଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ରହିଥାଏ। ଏଣୁ ସମସ୍ତ ଦେଶଙ୍କୁ ଋତୁକାଳୀନ ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଓ ଏଭଳି ଅନ୍ୟ ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବା ଲାଗି କମିଟି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।  

   Related Posts