Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଚୀନ୍ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେଲେ ହେବ ୭୩ଟି ସାଇଡ଼ ଇଫେକ୍ଟ, ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଟିକା-ବେଜିଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦାବି

9/01/2021 at 10:58 AM

ବେଜିଂ ୦୯।୦୧: ସାରାବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ପ୍ରକୋପ ଜାରି ରହିଛି । ଅନେକ ଦେଶ ନିଜ ନିଜ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦୌଡରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏପରିକି କିଛି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ର ପ୍ରୟୋଗ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି । ଏସବୁ ଭିତରେ ଚିନ୍‌ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଦାବି କରିଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ଯେତେ ଲୁଚାଇଲେ ବି ଚୀନ୍‌ର ସତ ଲୁଚିରହୁନାହିଁ । ଭାକସିନ୍‌ ନେଇ ଚୀନ୍‌ ଯେଉଁ ଦାବି କରିଆସୁଛି । ତାହାକୁ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ଚୀନ୍‌ର ଜଣେ ଡାକ୍ତର । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଚୀନ୍‌ର ଭାକ୍‌ସିନ୍ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ।‌

ଚୀନ୍‌ ଡାକ୍ତର ତାଓ ଲିନା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ସାଇନୋଫାର୍ମା ଭାକସିନ୍‌ ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ । ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ସାଇନୋଫାର୍ମା ଭାକ୍‌ସିନ୍ । ଏଥିରେ ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ପାର୍ଶ୍ୱପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଚୀନ୍‌ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ର ଟ୍ରାଏଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ପାର୍ଶ୍ୱପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ପରେ ଚୀନ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ଚାପରେ ଡାକ୍ତର ତାଓ ନିଜ ବୟାନକୁ ଫେରାଇନେଇଥିଲେ ।

ଡେଲି ମେଲ୍‌ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡାକ୍ତର ତାଓ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଯେ, ପଶ୍ଚିମ ଦେଶର ମିଡିଆମାନେ ତାଙ୍କ କଥା ଓଲଟା ଭାବେ ପ୍ରତିପାଦନ କରିଛନ୍ତି । ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେଇ ଚିନ୍ତା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଗମ୍ଭୀର ନୁହେଁ । ପୂର୍ବରୁ ଦେଇଥିବା ବୟାନ ଏକ ବ୍ୟଙ୍ଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ ଚିକିତ୍ସା ପୁରା ସୁରକ୍ଷିତ , ଏବଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ଏପରି ହୋଇଛି । ମୁଁ ମୋ ବୟାନକୁ ନେଇ ଭୁଲ୍‌ ମାଗୁଛି ବୋଲି ଡାକ୍ତର ତାଓ କହିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତର ତାଓ ସାଇନୋଫାର୍ମା କରୋନା ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେଇ ଏକ ବ୍ଲଗ ଲେଖିଥିଲେ । ସେ ଆଶଙ୍କା କରିଥିଲେ କି, ଚୀନ୍‌ ଭାକସିନ୍‌ରେ ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ସାଇଡ଼ ଇଫେକ୍ଟ ରହିଛି । ଇଞ୍ଜେକସନ ଲଗାଇବା  ପରେ ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥା, ହାଇ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସର, ସ୍ୱାଦ ନଆସିବା, ଟୀକା ଲଗାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭୁବ କରାଯାଉଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏପରିକି ଚୀନ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ଚାପରେ ନିଜ ବୟାନ ଫେରାଇନେଇଥିଲେ ଡାକ୍ତର ତାଓ ।

   Related Posts