Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବୈଷୟିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ କମିଯାଉଛି କୋଭିଡ୍-୧୯ ପରୀକ୍ଷଣ

5/06/2020 at 1:26 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୫।୬: ଦେଶରେ ଦୈନିକ କୋଭିଡ୍-୧୯ ପରୀକ୍ଷଣ ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାରେ ତାର ବିପରୀତ ହେଉଛି । ଏବେ ଓଡିଶାରେ ପରୀକ୍ଷଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହେଉଛି । ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ୩୦୦୦ରୁ କମ୍ କୋଭିଡ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ମେ’ ୧୧ ପରଠାରୁ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ ପରୀକ୍ଷଣ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୁନ୍ ୩ ରେ, ଲାବ୍ରୋଟୋରୀଗୁଡିକ ୨ ହଜାର ୯୩୩ଟି ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଯାହାକି ମେ’ ୨୦ ପରଠାରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ । ଯଦିଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗତ ମାସରେ ପରୀକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ଦିନକୁ ୧୫,୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ବିଭାଗ ୫ ହଜାର ୬୧୨ରୁ ଅଧିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ । ମେ’ ୧୯ରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ପରୀକ୍ଷଣ । ମେ’ ୨୨ ପରଠାରୁ ଦୁଇଥର ବ୍ୟତୀତ ପରୀକ୍ଷଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହୋଇଛି ।

ରାଜ୍ୟ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅପ୍ରେଲରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର (ଆରଏମଆରସି)ରେ ସ୍ଥାପିତ COBAS 6800 ମେସିନ୍‌ରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ତ୍ରୁଟି ଦେଖା ଦେଇଥିବାରୁ ପରୀକ୍ଷଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହେଉଛି । କେବଳ COBAS 6800 ମେସିନ୍ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏଠାରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସର୍ଟ ସର୍କିଟ୍ ହେତୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଠାରେ ମେସିନ ଗୁଡିକ ମରାମତି ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛି । ଆମେ ଏବେ KIIT ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଜନେସ୍ ଇନକ୍ୟୁବେଟରରେ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ ବୋଲି ପ୍ରଦୀପ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ।

ଆଇସିଏମଆର ଓଡିଶାର ୧୯ଟି ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ କୋଭିଡ୍-୧୯ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୬ଟି ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ଲକ୍ଷ ୬୫ହଜାର ୮୨୪ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି ।

ବିଶିଷ୍ଟ ଏପିଡେମୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଜୟପ୍ରକାଶ ମୁଲିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡିଶା ସମେତ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏହି ରୋଗର ବିସ୍ତାରର ପରିମାଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯେତେ ଅଧିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ, ସେତେ ଅଧିକ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ପାଇପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ବିସ୍ତାରର ପରିମାଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମୁଲିଲ କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ପ୍ରଦୀପ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇସିଏମଆର ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡିଶା ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି। ଆମେ ପ୍ରାୟତ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଭଳି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି ସେମାନଙ୍କ ସମେତ ଆମେ କୋଭିଡ -୧୯ ଡାକ୍ତରଖାନା, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଏବଂ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଜଡିତ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts