Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହେବ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭାଇରସର ଜେନୋମିକ୍ ଗବେଷଣା

8/07/2020 at 4:42 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୮/୭ : ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ଡିମ୍‌ଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି) ପରିଚାଳିତ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଡିକାଲ ସାଇନସେସ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣର ଢ଼ାଂଚାକୁ ଅଧିକ ଗଭୀର ଭାବେ ବୁଝିବା ନିମନ୍ତେ ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କାଉନସିଲ ଅଫ ସାଇନ୍‌ଟିଫିକ୍ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ସିଏସଆଇଆର) ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଜେନୋମିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଂଟିଗ୍ରେଟିଭ ବାୟୋଲଜି (ଆଇଜିଆଇବି) ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ ଗବେଷଣା କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆଇଏମଏସ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ହାତ ମିଳାଇଛି ।

କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ଓଡ଼ିଶାରେ ବ୍ୟାପି ଚାଲିଥିବାବେଳେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୋଭିଡ-୧୯ର ମୋଲିକ୍ୟୁଲାର ଓ ଟ୍ରାନସମିସନ ପ୍ୟାଟର୍ଣ୍ଣ ଜାଣିବା ଏହି ଗବେଷଣାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆଇଏମଏସ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଗବେଷଣା) ଡ. ଜୟ ଶଂକର ଦାସ । ଏହି ଜେନମ ସିକ୍ୟୁଏନସିଂ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ଅଭିଜ୍ଞତା ସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଆଇଏମଏସ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନିକଟରେ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଫର ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) ଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ନିମନ୍ତେ ଏହା ଏକମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ।

ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଅଗ୍ରଣୀ ପରୀକ୍ଷକ ଥିବା ଡ. ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ଜେନମ୍ ଗବେଷଣା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣର କ୍ଷମତା, ପରିବର୍ତନ ଏବଂ ବିବର୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିହେବ । ଏଥିସହିତ କେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସଂକ୍ରମଣର ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଚିହ୍ନଟ କରିହେବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିବ । ଭାରତରେ ୬ ପ୍ରକାରର କରୋନା ଭାଇରସ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ୪ଟି ପ୍ରକାରର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଛି । ସାମାନ୍ୟ, ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଗମ୍ଭୀର ମାତ୍ରାର କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ୫୦୦ ଭାଇରାଲ ଜେନମର ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଗବେଷଣା ନିମନ୍ତେ ଆଇଏମଏସ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନାଲ ଏଥିକ୍ସ କମିଟି ଅନୁମୋଦନ ଦେଇସାରିଛି । କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ଦୃତ ଗତିରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବାରୁ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିବା ଜିନ୍ ଗୁଡିକୁ କିପରି ଅଲଗା କରାଯାଇପାରିବ ସେ ଦିଗରେ ଆମେ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ । ଏଥି ନିମନ୍ତେ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ଜେନମ ଗବେଷଣାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ବୋଲି ଡ. ଦାସ. କହିଛନ୍ତି । ଜେନୋମିକ ପ୍ରବର୍ତନ, ସଂକ୍ରମଣର ଢ଼ାଂଚା ଓ କ୍ଷମତା ଜାଣିବା ସହିତ କିଭଳି ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ସେ ଦିଗରେ ଆମ ଗବେଷଣା ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts