Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ପଞ୍ଜାବରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ର କମ୍ୟୁନିଟି ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଆରମ୍ଭ, ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବଢାଇବାକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ

10/04/2020 at 3:50 PM

ଚଣ୍ଡିଗଡ ୧୦।୦୪: ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାରୁ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମକୁ ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ କର୍ଫ୍ୟୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରିବା ଏବଂ ସାଧାରଣ ପରିବହନ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ପଞ୍ଜାବ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୧୩୨ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ବିଦେଶର ୧ ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର ଲୋକ ଥିଲେ। ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ କମ୍ୟୁନିଟି ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି।

ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିସ୍ତାରର ଚାରୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରହିଛି। ଏବେ ସଂକ୍ରମଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଭ୍ରମଣ ଇତିହାସ, ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣ, ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥଟି ହେଉଛି ମହାମାରୀ।ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କ୍ରମାଗତ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ଆସିଛି ଯେ, ଭାରତରେ କମ୍ୟୁନିଟି ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନାହିଁ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ (ଏନସିଡିସି) ର ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନିମୋନିଆ ଭଳି ତୀବ୍ର ଶ୍ଵାଃସ କ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ୫୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ (କୋଭିଡ୍ -19)।

ଭେଲୋରର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ପ୍ରଫେସର ଏରିମିଟସ୍ ତଥା ଭାଇରୋଲୋଜିର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ଟି ଯାଦବ ଜନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଏହାକୁ କମ୍ୟୁନିଟି ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ବୋଲି କହିବାକୁ କେହି ପସନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ କମ୍ୟୁନିଟି ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ।

ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସର ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜି ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ଶୋଭା ବ୍ରୁର ଏଥିରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀଙ୍କ ମାମଲା ଇତିହାସ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ପଞ୍ଜାବ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍। ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବଢାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଶନିବାର ଏନେଇ କିଛି ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

‘ସମ୍ପ୍ରତି କେବଳ ଜଣେ ରୋଗୀ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସହାୟତାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ପ୍ରି-ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ କେବଳ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆମର ୭୬ ଟି ଅପରେଟିଭ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୩୫୮ ଟି ଅଛି ବୋଲି କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ରାଜ୍ୟରେ ୨,୮୭୭ ନମୂନାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟକୁ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନର ତବଲିଗି ଜମାତ ସହ ଜଡିତ ୬୫୧ ଜଣ ଲୋକ ଆସିଛନ୍ତି।

   Related Posts