Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

WHO ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସୂଚନା, COVID-19 କାବୁ ହେବାକୁ ଲାଗିବ ୫ ବର୍ଷ

14/05/2020 at 6:51 PM

ଜେନେଭା:  ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ (ଡବ୍ଲୁଏଚଓ) ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ନେଇ ଯେଉଁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଏବେ ଅନେକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛି। ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାକୁ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ ଭୂତାଣୁ କାବୁ ହେବାକୁ ଅନୁନ୍ୟ ୪ରୁ ୫ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ୪.୩ ନିୟୁତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନୁନ୍ୟ ୩ଲକ୍ଷ ଲୋକେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେଣି। ତେବେ ଭୂତାଣୁକୁ ଆମେ ୪ରୁ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିପାରିବୁ ବୋଲି ସ୍ୱାମୀନାଥନ କହିବା ଏବେ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଭୂତାଣୁ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ପରେ ହିଁ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରାକରଣ ସମ୍ଭବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏକ ଡିଜିଟାଲ କନଫରେନ୍ସରେ କହିଛନ୍ତି।  ତେବେ ଏବେ ଭୂତାଣୁର ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଏବେ ଆମ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ ଚାଲେଞ୍ଜ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମୁଖ୍ୟ ଡା.ମାଇକ୍ ରାୟନ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କେବେ ସମାପ୍ତ ହେବ ଏହା ଅନୁମାନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଉପଯୁକ୍ତ ସର୍ଭିଲିଆନ୍ସ ବିନା ଲକଡାଉନ୍‌ ନିୟମ କୋହଳ କରାଯିବା ଆଦୌ ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସତର୍କ କରାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍‌ ହଟିବା ପରେ ଯେପରି ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ନ ହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ରାୟନ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଚଆଇଭି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱରୁ ଦୂର ହୋଇପାରିନି। ହେଲେବି ମାନବ ସଭ୍ୟତା ବଞ୍ଚିଛି ଓ ବଞ୍ଚିବ। ଆମକୁ ନୂତନ ଭୂତାଣୁ ସହ ରହିବାକୁ ହେବ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଥେରାପି ଓ ଲୋକଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ଉପାୟ ବାହାର କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ରାୟନ କହିଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁ ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ ଏବେ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ଉପଭୋଗ କଲେଣି। ସେହିପରି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହେବାର ଉପାୟ  ମଧ୍ୟ ଆମେ ଖୋଜିକାଢିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ବୋଲି ରାୟନ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts