Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୁଳି ମାଡରେ ବେଗୁନିଆପଡା ବ୍ଲକ୍ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨ଦିନରେ ଦୁଇ ଜୀବନ : ଢେଙ୍କାନାଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୁଣି ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କାର୍‌-ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଉପରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୧୩ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଆଜିଠୁ କୋଭାକ୍ସିନର ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ, ଟିକା ନେବେ ୩୮୦ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ

7/09/2020 at 8:13 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭।୦୯:  ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ କୋଭାକ୍ସିନର ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଦ୍ବାରା ବିକଶିତ କରାଯାଉଥିବା କରୋନା ଭାକ୍ସିନ କୋଭାକ୍ସିନର ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଡ୍ରଗ୍ସ ରେଗୁଲେଟରି ଅଥରିଟି ଅନୁମତି ଦେଇଛି ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୨ଟି ସହରର ୩୭୫ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୮୦ ଜଣ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର ଏସ୍ ଇଶ୍ବର ରେଡ୍ଡୀ । ଚଳିତ ମାସ ୩ ତାରିଖରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ୩୮୦ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସହିତ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କମିଟି ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା। ଏକ ଟୀକାକରଣର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହାର ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିକାଶ କରିବାର କ୍ଷମତା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସୁସ୍ଥ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କର ଏକ ଛୋଟ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ଡ଼ୋଜ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବକୁ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଏହି ଦିଗଗୁଡିକୁ ଦେଖାଯାଏ ଯାହା ଏକ ବ୍ୟାପକ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବ । ଭାରତର ୧୨ଟି ସହରରେ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବର IMS & SUM ହସ୍ପିଟାଲ ସେଥିରୁ ଅନ୍ୟତମ ।

   Related Posts