Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଫେବୃଆରୀରେ ଆସିପାରେ ମେଡ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍‌’- ବିଶେଷଜ୍ଞ

5/11/2020 at 5:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୫/୧୧: ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଦେଶୀ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍‌’। ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ ଓ ଆଇସିଏମଆର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ କୋଭିସିଲ୍ଡର ଟ୍ରାଏଲ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହା ୨୦୨୧ ଫେବୃଆରୀ ପୂର୍ବରୁ ଆସିଯିବ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି।

କୋଭିସିଲ୍ଡର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବ ପରୀକ୍ଷା ଗୁଡ଼ିକରେ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ତେବେ ୨୦୨୧ର ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାର୍ଟରରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଆସିବା ନେଇ କୁହାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ଏବେ ଏହା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଫେବୃଆରୀ କିମ୍ବା ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଆସିଯିବ ବୋଲି ଆଇସିଏମଆରର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ରଜନୀ କାନ୍ତ ରିଓଟରକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଦିଆଯିବ କି ନାହିଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ଥିର କରିବ ବୋଲି ରଜନୀ କାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି। ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସହ ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସଫଳ ହେବ ବୋଲି କହିହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରଜନୀ।

ରିସ୍କ ନେଇପାରିଲେ ହିଁ ଗୋଟିଏ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର କଳ୍ପନା କରିହେବ। ଜରୁରୀ କାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଚାହିଁଲେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ବୋଲି ରଜନୀ କାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ବୟାସଧିକ୍ୟ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା କହିଥିଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ।

ତେବେ ବିଶ୍ବରେ ବହୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ ଏବେ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି ବ୍ରିଟେନର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକା । ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୧ ଆରମ୍ଭରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

   Related Posts