Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ଘଟଣା : ଅଭିଯୁକ୍ତ ଉମର ଖଲିଦ୍, ସରଜିଲ ଇମାମ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କଲେ କୋର୍ଟ

5/01/2021 at 10:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୧ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ଘଟଣାରେ ଜେଲରେ ଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ଜାମିନ ଖାରଜ ହେବା ସହ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ଅଦାଲତର ସମୟ ସୀମାକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ କୋର୍ଟ । ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଉମର ଖଲିଦ୍, ସାରଜିଲ ଇମାମ, ଆସିଫ୍ ଇକବାଲ ତାନହା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତ ସମୟ ସୀମାକୁ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ ଯାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଅତିରିକ୍ତ ସେସନ୍ ଜଜ୍ ଅମିତାଭ ରାୱତ ମଧ୍ୟ ଉମର ଖଲିଦ ଦ୍ବାରା ପଠାଯାଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଜସିଟର କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ । ଏହା ସହ ଉମର ଖାଲିଦ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଯେ, ତା ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଏକ ନ୍ୟାୟଯୁକ୍ତ ବିଚାରର ଅଧିକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଉମର ଖଲିଦ ।

ଏହାର ଜବାବରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପବ୍ଲିକ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର ଅମିତ ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଆଣୁଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଏକ ଇ-ଚାର୍ଜସିଟର ନକଲ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସହ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଥାର ଖାନ କହିଛି ଯେ, ସେ ଦୁଇଥର ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା ।

ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାରୀ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍‌ ନିୟମ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏ ବାବଦରେ ପୂର୍ବରୁ ଶୁଣାଣି ସରିଛି । ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ କୋର୍ଟ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ UAPA ର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତ  ଉମର ଖଲିଦ, ସାରଜିଲ ଇମାମ, ଆସିଫ୍ ଇକବାଲ ତାନହା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାରେ ମୋଟ ୭୫୦ଟି କେସ୍‌ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗାରେ ମୋଟ ୫୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଦଙ୍ଗାରେ ସାମିଲ ହେବା ଏବଂ ଉସକାଇବା ଘଟଣାରେ ମୋଟ ୧୧୫୩ ଜଣଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମାମଲା ରୁଜ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts