Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ କ୍ଵାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୯୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଡିସଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଥମିବ କି ବିବାଦ ! ୯ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଲା ୧୨ତମ ବୈଠକ, ଗୋଗରା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଜୋର
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ ଗଲେ କୋଟିପତି ପିଏସ୍‌ ବିରଞ୍ଚି ସାହୁ
  • ||
  • ସେମି ଫାଇନାଲରେ ହାରିଲେ ସିନ୍ଧୁ, ଧୂଳିସାତ ହେଲା ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଆଶା, ଏବେ କାଂସ୍ୟ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ସ୍ବିମିଂ ପୁଲ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ମୀନା ବଜାର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ
  • ||
  • ଭୋଜିଭାତ ଉପରେ ପୂର୍ବବତ କଟକଣା ରହିବ
  • ||
  • ବିବାହରେ ୨୫, ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||

କରୋନାରେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଆଦର୍ଶ ଦମ୍ପତ୍ତି : ନିଜ ସ୍କୁଲର ୩୦୦ ପିଲାଙ୍କ ଫି ଛାଡ କରିଦେଲେ, ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ

25/07/2020 at 3:33 PM

ମୁମ୍ବାଇ, ୨୫|୦୭: ମହାନତା ଦେଖାଇଲେ ଦମ୍ପତ୍ତି । ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସ୍କୁଲ ଫି ଛାଡ କରିବା ସହ ଅସହାୟଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଦମ୍ପତ୍ତି । ସେମାନେ ନିଜେ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ  ଫି ମଧ୍ୟ ଛାଡ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ମିଗଜା ଓ ଫୟାଜଙ୍କର ଜିଲ୍ ଇଂଲିଶ ମିଡିୟମ ସ୍କୁଲ ନାମରେ ଏକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ରହିଛି । ଉଭୟ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ କାମଦନ୍ଦା ହରାଇ ଘରେ ବସିଥିବା ଅସହାୟଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅସହାୟଙ୍କୁ ସେମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଫୟାଜ୍ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ସେ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଉଭୟେ ସଞ୍ଚୟ କରିଥିବା ରାଶିକୁ ଏପରି ମହାନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ମିଗଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲକଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଏକ ଏନଜିଓ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଅସହାୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଖେଚେଡି ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପରେ ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବିଗିଡିଥିଲା । ସେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖିଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ଉଠାଇ ଅସହାୟଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ଫି ଛାଡ ପାଇଁ କହିଥିଲେ ।

ସେମାନେ ବସବାସ କରୁଥିବା ମାଲଓ୍ୱାନୀରେ ଏହି ମହତ କାମକୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦମ୍ପତି ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍କୁଲ ଚଳାଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଠ ପଢନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳର ରହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts