Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ମଞ୍ଚେଶ୍ବର ରେଳ ଡବା ମରାମତି କାରଖାନାରେ ହେଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ୱେଷ୍ଟ ଏନର୍ଜି ପ୍ଲାଣ୍ଟ

24/01/2020 at 9:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪।୦୧ – ମଞ୍ଚେଶ୍ବର ରେଳ ଡବା ମରାମତି କାରଖାନା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ୱେଷ୍ଟ ଏନର୍ଜି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି । ଏକ କୋଟି ୭୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ରାଜେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମକରି ଦେଶରେ ସରକାରୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଛି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ । ମଞ୍ଚେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ରେଳଡବା ମରାମତି କାରଖାନା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଦୈନିକ ୫ ଶହ କେଜିର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ହୋଇପାରିବ ।  ରେଳ ଡବା କାରଖାନାରୁ ଦୈନିକ ବାହାରୁ ଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ରବର କାଚ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାତୁକୁ ପୃଥକ କରି ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକଣ କରିବ ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ । ଏହା ଦ୍ବାରା ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ରୋକ୍‌ ଲାଗିବା ସହିତ ରେଳବାଇ ପାଇଁ ଲାଭପ୍ରଦ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ପ୍ରକଳ୍ପ-

ଏକ କୋଟି ୭୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଦେଶର ଏହି ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପ । ରେଳଡବା ମରାମତି କାରଖାନାରୁ ବାହାରୁଥିବା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ନାନା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଥିଲା । ଏପରିକି ରେଳବାଇ ଜମିରେ ଗଦାହେଉଥିବା ଏହି ଅଳିଆରେ ନିଆଁ ଲାଗି ବ୍ୟାପକ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେଉଥିଲା ।ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସକୁ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । କାଚ ଓ ଧାତୁ ଗୁଡିକର ପୁନଃ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ହୋଇ ବିକ୍ରି କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ସହିତ ଲାଭଜନକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ।..

ଦେଶର ଏହି ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ଗ୍ରୀନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମଞ୍ଚେଶ୍ବର ରେଳଡବା ମରାମତି କାରଖାନାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ଦେଇଛି ।

   Related Posts