Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

୬୩ ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ବୁଧବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମତଗଣନା: ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାନସଭା ଫଳ ଆଗୁଆ ଆସିବ

21/05/2019 at 7:12 PM

ବୁଧବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମତଗଣନା । ଗଣତି କେନ୍ଦ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି ।ଏଥର ରାଜ୍ୟରେ ୬୩ ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଟ ଗଣତି ହେବ । ସବୁଠୁ କମ୍ ୨୯ ରାଉଣ୍ଡ ଥିବା ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାନସଭା ଫଳ ଆଗୁଆ ଆସିବ । ଆଉ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୪୯ ରାଉଣ୍ଡ ଥିବା ପାଟଣାଗଡ ଫଳ ଡେରିରେ ବାହାରିବ ।

ଏଥର ମୋଟ ୨୪୬୨ ଟି ଟେବୁଲରେ ଏକାଥରକେ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ଭୋଟ ଗଣତି ହେବ । ତେବେ ଏଥର ପୋଷ୍ଟାଲ ବାଲାଟ ସହ ଇଭିଏମ ଗଣତି ସମାନ୍ତର ଭାବେ ହେବ । ସବା ଶେଷରେ ଲଟେରି ଆଧାରରେ ଭିଭିପାଟ ମେସିନ ଗଣତି କରାଯିବ ।

ଏତେବଡ ଏକ୍ସରସାଇଜ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୬ ହଜାର ୭ଶହ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ଗଣତି କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ୭ ଟେବୁଲ ଏବଂ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ୭ ଟେବୁଲ- ଏମିତି ୧୪ ଟେବୁଲ ରହି । ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ବସିବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟେବୁଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ତେବେ ୨୨ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଗଣତି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟେବୁଲ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ରୁ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ।

ଏଥିପାଇଁ ୪୧୧ ଅଧିକ ଟେବୁଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟେବୁଲ୍‌ରେ ଜଣେ ମାଇକ୍ରୋ ଅବ୍‌ଜରଭର୍‌ ସମେତ ୩ ଅଧିକାରୀ ରହିବେ । କାଉଣ୍ଟିଂ ସେଣ୍ଟରକୁ ଘଣ୍ଟା, ମୋବାଇଲ, କାଲକୁଲେଟର ଆଦି ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତି ସେଣ୍ଟରରେ ଇଭିଏମ ଖୋଲିବା ଠାରୁ ଭୋଟ ଗଣତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିଡିଓ ଗ୍ରାଫି କରାଯିବା ସହ ସିସିଟିଭି ରେକର୍ଡ କରାଯିବ ।

ପ୍ରତି ଟେବୁଲରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ତାଙ୍କର ଜଣେ ଏଜେଣ୍ଟ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ । ହେଲେ ମଝିରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରିପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ ଯିଏ ରହିବ ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ।

ଯଦି କାଉଣ୍ଟିଂ ବେଳେ କୈଣସି ଇଭିଏମ ମେସନରେ ତୃଟି ମିଳେ କିମ୍ବା ଭିଭିପାଟ ମେସିନରେ ତୃଟି ଦେଖାଦିଏ ତେବେ ଏଜେଣ୍ଟ ମାନେ ରିକାଉଣ୍ଟିଂ ପାଇଁ ଦାବି କରିପାରିବେ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ସିଇଓଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବେ ଏବଂ ସିଇଓ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରି ତାଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଅନୁଯାଇ ନିସ୍ପତ୍ତି ନେବେ ।….

   Related Posts