Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଜନାଦେଶ : ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭୋଟ ଗଣତି ଜାରି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି

23/12/2019 at 7:58 AM

ରାଞ୍ଚି ୨୩।୧୨: ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳ । ସକାଳ ୮ଟାରୁ ମତଗଣନା ଜାରି ରହିଛି । ୮୧ ସିଟ୍  ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୩୦ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦ ମଧ୍ୟରେ ୫ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହୋଇଛି ।  ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ମହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେପି ଓ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତିମୋର୍ଚ୍ଚା । ଭୋଟ ଗଣତିକୁ ନଜର ରଖି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି କରାଯାଇଛି ।

ଜେଏମ୍‌ଏମ୍‌ ୪୩ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଆରଜେଡି ୩୧ ଆସନ ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଥିଲେ । ସେହିପରି ବିଜେପି ୭୯ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ  ଦେଇଥିଲା । ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୧୪ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ୧୧ଟି ଦଖଲ କରିଛି । ତେବେ ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ଏକଜିଟ ପୋଲ ରିପୋର୍ଟ କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ବିପକ୍ଷରେ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏବିପି-ସି ଭୋଟର ତଥ୍ୟ ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଜେଏମ୍ଏମ୍‌ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଆରଜେଡି ମେଣ୍ଟକୁ ୩୫ଟି ସିଟ ମିଳିବ । ବିଜେପି ଖାତାକୁ ଯିବ ୩୨ ଓ ଏଜେଏସୟୁ ପାଇବ ୫ଟି ଆସନ । ସେହିପରି ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ବିଜେପି ବିପକ୍ଷରେ ଯାଉଛି । ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ୩୮ରୁ ୫୦ଟି ଆସନ ଏହି ସର୍ଭେରେ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପିକୁ ୨୨ରୁ ୩୨ଟି ସିଟ୍‌ ମିଳିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

୨୦୧୪ରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ୩୭ଆସନରେ ବିଜୟୀ ସହ ସହଯୋଗୀ AJSU ପାର୍ଟିର ୫ସିଟ୍ ସହାୟତାରେ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି JMM କୁ ୧୯, କଂଗ୍ରେସକୁ ୬ ଓ ବାବୁଲାଲ ମାରାଣ୍ଡିଙ୍କ ପାର୍ଟି ଝାଡଖଣ୍ଡ ବିକାଶ ମୋର୍ଚ୍ଚା ବା JVMକୁ ୮ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା, ପରେ JVMର ୬ଜଣ ବିଧାୟକ ଦଳ ବଦଳାଇ ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଇଥିଲେ । ସେହିପରି ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନ୍ୟଦଳମାନଙ୍କୁ ୬ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା ।  ଗତ ଥର ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ବାଧିନ ସରକାର ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୪ରେ ୬୬.୫୩% ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ଥର ହାରାହାରି ୬୫.୧୭ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି ।

   Related Posts